V zahraničí si posvítili na Babiše: Kontroverzní magnát, který nechce euro a uprchlíky

Londýn - Anglický mezinárodní deník The Financial Times se na svém serveru věnuje blížícím se volbám v České republice. Informuje především o postavě šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jakožto možného budoucího premiéra.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Andrej Babiš na festivalu Colours of Ostrava

„Pro fanoušky evropských voleb je to rekordní rok - a bude toho ještě víc,“ píše server The Financial Times (FT). Poukazuje na to, že po Rakousku se pozornost, alespoň co se týče voleb, přesune do České republiky, kde se podle FT očekává, že parlamentní volby přinesou nového premiéra.

„Úřadující premiér Bohuslav Sobotka odstoupil a favoritem, kterému se zřejmě podaří uspět, je Andrej Babiš, kontroverzní magnát, který působil jako ministr financí v současné koaliční vládě, než opustil svůj post na počátku tohoto roku kvůli obchodním záležitostem,“ shrnuje dění v Česku známý server.

Server také poukazuje, že Babiš je odpůrce euru a staví se nepřátelský vůči snahám EU přerozdělit mezi země uprchlíky, kteří do Evropy za poslední dva roky přišli. „Babiš je někdy srovnáván s polským premiérem Jaroslawem Kaczynskim a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, kteří zaujali podobná stanoviska a opakovaně se s Evropskou komisí střetli. Jiní ho nazvali Berlusconim z Prahy. Babiš ale tato srovnání odmítá a lidé, kteří ho znají, říkají, že je spíše pragmatik než ideolog,“ líčí šéfa hnutí ANO server.

Sám se prý prezentuje jako podnikatel, který chce do vlády přinést zkušenosti ze soukromého sektoru a který vyhlašuje, že chce zlepšit stav veřejných financí. FT také připomíná, že Babiš se se svou stranou, která vznikla v roce 2011, ve volbách v roce 2013 umístil na druhém místě a podílel se na koaliční vládě spolu s lidovci a sociálními demokraty.

„Tentokrát to vypadá, že vyhraje. Podle průzkumu z minulého týdne by ANO získalo 27,7 procenta, následovali by komunisté s 11,9 procenty, sociální demokraté s 11,7 procenty, pravicová SPD s 9,2 procenty a občanští demokraté s 7,5 procenty,“ cituje z českých předvolebních průzkumů FT.

„Tento týden se však věci poněkud zamlžily, když byl Babiš obviněn českou policií v souvislosti s dotačním projektem. Babiš odmítl jakékoliv protiprávní jednání a řekl, že se jeho právníci připravují na podání stížnosti. Tvrdí, že případ je politicky motivován. Zda to bude nebo nebude mít vliv na Babišovy voliče, ještě není jasné. Pokud ano, budování koalice by mohlo být obtížné. Babiš vyloučil koalici s komunisty a SPD a několik dalších stran uvedlo, že nechce do koalice s ANO s Babišem,“ dodává FT.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Den, kdy padla Praha. Čechy čekají krušné časy, komentují volby slovenská…

22.10.2017 00:18 Aktualizováno Bratislava/Varšava - Výsledky parlamentních voleb v Česku už komentují také slovenská a polská…

Svět komentuje volby v Česku: Babiš je jako Trump a Berlusconi, tradiční…

21.10.2017 22:55 Aktualizováno Praha/Paříž/Londýn - S velkou pozorností sledují světové tiskové agentury výsledky parlamentních…

BBC zdrbala Babiše: Volby vyhrál populistický miliardář

21.10.2017 19:15 Londýn - Parlamentní volby v České republice vyhrál populistický miliardář Andrej Babiš a…

Česko čekají obtížná koaliční jednání, míní Rakousko

21.10.2017 18:49 Vídeň - Českou republiku s ohledem na výsledek parlamentních voleb čekají obtížná jednání o vládní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama