Druhá šance pro Stracheho: Pravice vezme rakouské volby útokem

Vídeň - Většina lidí nedostane druhou šanci na to, aby udělali znovu první dojem. Heinz-Christian Strache, lídr rakouské ultrapravice, která je přirovnávána k německé AfD, se však už za pár dní přesvědčí, zda to platí i v politice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Heinz-Christian Strache v obleku.

O Svobodné straně Rakouska se často mluví jako o sestře Alternativy pro Německo, a přitom by si zasloužila mnohem lepší označení. Na rozdíl od svých sousedů je FPO na scéně již mnoho let a jejich úspěch bude letos fenomenální - alespoň pro evropské pravice. Strache se už snaží několik posledních měsíců dokázat, že jedině jeho strana je tou správnou volnou pro změnu, a lidi mu to docela i věří.

Strache však stále ztrácí za mladším politickým rivalem Sebastianem Kurzem, nedá se však nepovšimnout, že v poslední měsících předseda svobodných radikálně mění i svůj vzhled. Svoje tmavé brýle a koženou bundu vyměnil za perfektně střižený oblek a vystupuje jako zastupitel "běžného pracujícího muže".

Lídr lidovců má však něco, co Strachemu už dávno uteklo, tím je především mladistvý věk a fanoušky, kteří ho považují za mesiáše. Strache tak svoje nejlepší léta poněkud zaspal - křeslo kancléře se mu nebezpečně vzdaluje. Přesto politologové šéfa svobodných utěšují, možná že nedosáhne nejvyššího postu v zemi, podařilo se mu však vybudovat silnou stranu, kterou nelze ignorovat. A vždy to může příště zkusit i na post prezidenta země.

I přestože si v neděli Strache svoje politické ambice nenaplní, vše momentálně ukazuje na to, že jeho strana za žádného předchozího předsedy tak populární nebyla. Krize s přílivem migrantů v minulých letech tak učinila své a vzestup pravice je jedinou možnou odpovědí, domnívají se mnozí. Antimigrační vlny se tak nemusí příliš obávat, že by v příštích letech ztratily na popularitě, zatímco počet žadatelů o azyl klesá, slučování rodin těch, kteří v Evropě již jsou, může vyvolat stejně agresivní protesty.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se rozhoduje o budoucnosti Evropy? Svět pozorně sleduje Česko

16.12.2017 20:43 Paříž/Berlín/Praha - Volba Prahy pro místo konání konference evropských protiimigračních stran…

Komentář Vojtěcha Varyše: Francie v politickém pekle? Volby jako rána za…

16.12.2017 20:01 Aktualizováno Novým lídrem francouzské pravice, šéfem největší opoziční strany Republikáni (Le Républicans) se…

Kurz sestavil novou vládu, bude prý proevropská

16.12.2017 17:11 Vídeň - Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil…

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama