Volby v Německu mají pokračování: Merkelové i Schulzovi hrozí propad

Hannover - Jen tři týdny po volbách do Spolkového sněmu čeká Němce další hlasování, tentokrát si budou volit představitele v Dolním Sasku. Jindy nepříliš významné volby však tentokrát ukáží, jak si některé strany stojí. Kancléřku Angelu Merkelovou ohrožuje ještě hlubší propad a opoziční Martin Schulz bojuje o přežití celé strany.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Angelu Merkelovou i Martina Schulze čekají další trable.

Dopad voleb čtvrté nejlidnatější spolkové země totiž naplno pocítí i v Berlíně. Angele Merkelové to vyjasní, jak moc bude její role kancléřky podpořená, Martinu Schulzoví zase předpoví něco o budoucnosti jeho budoucí politické kariéry. Výsledky se přitom v Dolním Sasku velmi špatně předpovídají, tradičně je znám jako stát, kde až do poslední chvíle není jasno.

V předvolebních průzkumech je sice závod vyrovnaný, ovšem série skandálu včetně toho týkající se firmy Volkswagen, která má zde centrálu, hodně poškodila kancléřku. "Za dekádu, kdy se pohybuji v politice, jsem nezažil méně předvídatelný stát," řekl novinářům politik za CDU, který se však nepřál být jmenován.

Dolní Sasko je také velmi náchylné k politickým změnám, stačilo jedno rozhodnutí strany Zelených, že se spíše přikloní k CDU a poruší tak koalici SPD Martina Schulze a Zelených, a máme tady předčasné volby, protože se tím zcela narušila struktura místního parlamentu.

V neděli tak nebudou jen první volby od německých parlamentních voleb, ale hlavně se ukáže, zda Angela Merkelová bude mít dostatek důvěry a moci k tomu, aby si mohla prosazovat svoje zákony v dalším volebním období. A to kvůli tomu, že 69 křesel ve Spolkové radě Bundesrat obsazují právě představitelé z regionů.

Aby Angela Merkelová mohla schválit některé zákony, potřebuje většinový souhlas Bundesratu, ale teď již je jasné, že vznikající koalice Jamajka bude mít v radě nejspíš menšinu, a to i v případě, že by se SPD nedostala do vlády Dolního Saska. "všechno je možné v Dolním Sasku," říkají často politici. Neděle bude tak další dlouhou volební nocí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení, vzpoura, nová doba. Světový tisk hodnotí volby v Česku

22.10.2017 15:19 Aktualizováno Praha - Západoevropská média píší dnes o nové éře po českých parlamentních volbách, které změnily…

Rakousko-Uhersko míří doprava, hodnotí polský tisk české volby

22.10.2017 14:36 Varšava - Rakousko-Uhersko kráčí doprava, sociální demokraté jsou v celé Evropě na ústupu, píše v…

V severní Itálii se konají referenda o větší autonomii

22.10.2017 11:40 Milán/Benátky - V severoitalských regionech Benátky a Lombardie hlasují voliči v nezávazných…

Německé noviny tepou Babiše. Píší o skeptickém postoji k EU a migraci

22.10.2017 10:46 Aktualizováno Berlín - Jako euroskeptika a odpůrce uprchlické politiky kancléřky Angely Merkelové charakterizují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama