Volby v Německu mají pokračování: Merkelové i Schulzovi hrozí propad

Hannover - Jen tři týdny po volbách do Spolkového sněmu čeká Němce další hlasování, tentokrát si budou volit představitele v Dolním Sasku. Jindy nepříliš významné volby však tentokrát ukáží, jak si některé strany stojí. Kancléřku Angelu Merkelovou ohrožuje ještě hlubší propad a opoziční Martin Schulz bojuje o přežití celé strany.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Angelu Merkelovou i Martina Schulze čekají další trable.

Dopad voleb čtvrté nejlidnatější spolkové země totiž naplno pocítí i v Berlíně. Angele Merkelové to vyjasní, jak moc bude její role kancléřky podpořená, Martinu Schulzoví zase předpoví něco o budoucnosti jeho budoucí politické kariéry. Výsledky se přitom v Dolním Sasku velmi špatně předpovídají, tradičně je znám jako stát, kde až do poslední chvíle není jasno.

V předvolebních průzkumech je sice závod vyrovnaný, ovšem série skandálu včetně toho týkající se firmy Volkswagen, která má zde centrálu, hodně poškodila kancléřku. "Za dekádu, kdy se pohybuji v politice, jsem nezažil méně předvídatelný stát," řekl novinářům politik za CDU, který se však nepřál být jmenován.

Dolní Sasko je také velmi náchylné k politickým změnám, stačilo jedno rozhodnutí strany Zelených, že se spíše přikloní k CDU a poruší tak koalici SPD Martina Schulze a Zelených, a máme tady předčasné volby, protože se tím zcela narušila struktura místního parlamentu.

V neděli tak nebudou jen první volby od německých parlamentních voleb, ale hlavně se ukáže, zda Angela Merkelová bude mít dostatek důvěry a moci k tomu, aby si mohla prosazovat svoje zákony v dalším volebním období. A to kvůli tomu, že 69 křesel ve Spolkové radě Bundesrat obsazují právě představitelé z regionů.

Aby Angela Merkelová mohla schválit některé zákony, potřebuje většinový souhlas Bundesratu, ale teď již je jasné, že vznikající koalice Jamajka bude mít v radě nejspíš menšinu, a to i v případě, že by se SPD nedostala do vlády Dolního Saska. "všechno je možné v Dolním Sasku," říkají často politici. Neděle bude tak další dlouhou volební nocí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánský konstruktér vraždu novinářky plánoval. Před smrtí ji mučil pilou a…

23.01.2018 16:45 Kodaň - Dánský konstruktér Peter Madsen (47) podle státního zastupitelství vraždu švédské novinářky…

V centru Londýna evakuovali 1450 lidí, vypukla panika

23.01.2018 15:32 Aktualizováno Londýn - V centru Londýna byly dnes celé dopoledne kvůli úniku plynu z potrubí uzavřeny železniční…

Školák v Německu ubodal svého spolužáka

23.01.2018 14:10 Aktualizováno Dortmund - Ve škole v západoněmeckém městě Lünen dnes 15letý školák ubodal 14letého spolužáka. Oběť…

Babiš se zúčastní mnichovské konference, rád by pronesl projev

23.01.2018 13:34 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní mnichovské bezpečnostní konference, která se v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama