Protiimigrační FPÖ v rakouské vládě? Zde je první reakce Merkelové, Juncker se odpovědi vyhnul

Brusel/Berlín - Předseda Evropské komise Jean-Claude Junkcer dnes popřál vítězi nedělních rakouských voleb Sebastianu Kurzovi úspěch při sestavování stabilní a proevropské vlády. Úspěch Svobodné strany Rakouska (FPÖ) v parlamentních volbách je podle německé kancléřky Angely Merkelové velkou výzvou pro rakouskou politiku.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka

Mluvčí eurokomise Margaritis Schinas řekl, že Juncker napsal nynějšímu rakouskému ministru zahraničí a šéfovi Rakouské lidové strany (ÖVP) dopis a dnes měli také hovořit telefonicky.

Schinas se opakovaně vyhnul přímé odpovědi na otázku, jak Evropská komise vnímá možnost, že by se do vlády dostala výrazně euroskeptická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Ta skončila na druhém místě před sociální demokracií (SPÖ) nynějšího kancléře Christiana Kerna.

"Rakousko bude brzy předsednickou zemí EU a rakouské předsednictví tak bude hrát samozřejmě velkou roli při utváření mnoha oblastí evropské budoucnosti," poznamenal Schinas. Rakousko bude unii předsedat ve druhé polovině příštího roku, pomyslné unijní žezlo převezme od Bulharska.

Merkelová vyjádřila potěšení z toho, že v rakouských volbách zvítězili lidovci Sebastiana Kurze, kterému už v neděli telefonicky gratulovala. Dobrý výsledek lidovců, kteří jsou partnerskou stranou jejích křesťanských demokratů, přinesla podle ní mimo jiné Kurzem energicky vedená obnova strany, neobvyklé sestavení kandidátek nebo moderní kampaň.

"Na druhé straně je poměrně silná FPÖ velkou výzvou pro politické síly v Rakousku," poznamenala také šéfka německé vlády, podle níž rakouské volby ukázaly i na tamní problémy. Výsledek protiimigrační FPÖ, která získala 27,4 procenta hlasů, Merkelová srovnala s podobně zaměřenou Alternativou pro Německo (AfD), která v zářijových parlamentních volbách ve spolkové republice dostala 12,6 procenta.

K úspěchu dnes Kurzovi gratuloval i šéf bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Výsledek rakouských voleb podle něj povede k větší shodě s bavorskými sousedy v otázce migrace, ale i dalších evropských otázkách. Obavy naproti tomu dal najevo předseda německých sociálních demokratů Martin Schulz, který v reakci na rakouské hlasování hovořil o rekordním výsledku pro "protievropskou" FPÖ.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při raziích v Německu zatčeno šest Syřanů. Chtěli rozpoutat vánoční teror

21.11.2017 15:29 Berlín - Německá policie při raziích ve čtyřech městech zatkla šest Syřanů ve věku 20 až 28 let.…

Další rána sicilské mafii: V poutech skončil rodinný klan Santa Maria di…

21.11.2017 14:28 Palermo - V oblasti Palerma bylo zatčeno 27 členů sicilské mafie patřících k rodinnému klanu Santa…

Německo ve slepé uličce. Politický chaos se snaží vyřešit Schäuble

21.11.2017 14:21 Berlín - Předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble dnes vyzval politické strany k ochotě…

EU zavedla sankce vůči guvernérovi Sevastopolu

21.11.2017 13:20 Brusel - Evropská unie dnes na svůj sankční seznam zařadila guvernéra krymského města Sevastopol…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama