Protiimigrační FPÖ v rakouské vládě? Zde je první reakce Merkelové, Juncker se odpovědi vyhnul

Brusel/Berlín - Předseda Evropské komise Jean-Claude Junkcer dnes popřál vítězi nedělních rakouských voleb Sebastianu Kurzovi úspěch při sestavování stabilní a proevropské vlády. Úspěch Svobodné strany Rakouska (FPÖ) v parlamentních volbách je podle německé kancléřky Angely Merkelové velkou výzvou pro rakouskou politiku.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka

Mluvčí eurokomise Margaritis Schinas řekl, že Juncker napsal nynějšímu rakouskému ministru zahraničí a šéfovi Rakouské lidové strany (ÖVP) dopis a dnes měli také hovořit telefonicky.

Schinas se opakovaně vyhnul přímé odpovědi na otázku, jak Evropská komise vnímá možnost, že by se do vlády dostala výrazně euroskeptická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Ta skončila na druhém místě před sociální demokracií (SPÖ) nynějšího kancléře Christiana Kerna.

"Rakousko bude brzy předsednickou zemí EU a rakouské předsednictví tak bude hrát samozřejmě velkou roli při utváření mnoha oblastí evropské budoucnosti," poznamenal Schinas. Rakousko bude unii předsedat ve druhé polovině příštího roku, pomyslné unijní žezlo převezme od Bulharska.

Merkelová vyjádřila potěšení z toho, že v rakouských volbách zvítězili lidovci Sebastiana Kurze, kterému už v neděli telefonicky gratulovala. Dobrý výsledek lidovců, kteří jsou partnerskou stranou jejích křesťanských demokratů, přinesla podle ní mimo jiné Kurzem energicky vedená obnova strany, neobvyklé sestavení kandidátek nebo moderní kampaň.

"Na druhé straně je poměrně silná FPÖ velkou výzvou pro politické síly v Rakousku," poznamenala také šéfka německé vlády, podle níž rakouské volby ukázaly i na tamní problémy. Výsledek protiimigrační FPÖ, která získala 27,4 procenta hlasů, Merkelová srovnala s podobně zaměřenou Alternativou pro Německo (AfD), která v zářijových parlamentních volbách ve spolkové republice dostala 12,6 procenta.

K úspěchu dnes Kurzovi gratuloval i šéf bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Výsledek rakouských voleb podle něj povede k větší shodě s bavorskými sousedy v otázce migrace, ale i dalších evropských otázkách. Obavy naproti tomu dal najevo předseda německých sociálních demokratů Martin Schulz, který v reakci na rakouské hlasování hovořil o rekordním výsledku pro "protievropskou" FPÖ.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O Babiše v EU nestojí? Nebyl pozván na neformální večeří lídrů. Neberou…

23.02.2018 22:15 Aktualizováno Brusel/Praha – Ve čtvrtek v předvečer summitu Evropské unie, se na neformální schůzce sešli…

EU žádá Rusko a Irán, aby zastavily Asada a násilí

23.02.2018 20:05 Brusel - Evropská unie dnes vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii. Podle předsedy Evropské rady…

Země EU chtějí hlavní roli v rozhodování o předsedovi komise

23.02.2018 20:00 Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes odmítli ustoupit Evropskému parlamentu a garantovat,…

Tragická čísla: 12 procent Francouzek bylo znásilněno, skoro polovinu…

23.02.2018 19:53 Paříž - Dvanáct procent Francouzek, tedy asi čtyři miliony žen, bylo ve svém životě obětí nejméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama