Nehorázné porušení práv menšin? Maďarsko hřímá kvůli novému kroku Ukrajiny

Budapešť - Maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó oznámil, že navrhne vyšetřit porušení Asociační dohody Ukrajinou kvůli zákonu o vzdělávání. Tento návrh předloží na příštím zasedání Rady asociace Ukrajina-EU, které se uskuteční v půlce prosince.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto

Ukrajinská tisková agentura UNIAN informovala, že tuto myšlenku Szijjártó vyslovil dnes v Luxemburgu před začátkem zasedání Rady EU pro zahraniční věci.

“Od té doby, kdy ukrajinský parlament schválil nový zákon o vzdělávání, jsou ve státech sousedících s EU nehorázně porušována lidská práva. Odebrali všem menšinám právo mluvit rodným jazykem v době školní docházky. Jedná se o nehorázné porušení lidských práv, nehorázné porušení práv menšin a nehorázné porušení Asociační dohody. Proto musíme umístit tento bod do programu jednání příštího zasedání Rady asociace Ukrajina-EU, abychom tuto nepříjemnou situaci vyřešili,” uvedl Szijjártó, člen vládní strany Viktora Orbána.

Původně se očekávalo, že Maďarsko nastolí tuto otázku již na dnešním zasedání Rady pro zahraniční věci, avšak nakonec se rozhodlo počkat do 8.prosince, kdy se v Bruselu sejdou ukrajinské a evropské špičky.

Zákon o vzdělávání ratifikoval ukrajinský prezident Petro Porošenko na konci září, což vyvolalo řadu nevolí ve státech EU, mimo jiné v Maďarsku, Polsku, Rumunsku nebo Řecku. Tento nový zákon stanovuje dvanáctiletou základní a středoškolskou docházku, přičemž výuka probíhá výlučně v ukrajinštině, která je jediným úředním jazykem.

Porošenko svěřil Ministerstvu zahraničních věcí a Ministerstvu školství, aby prokonzultovali znění zákona s evropskými partnery, především s členy Rady Evropy. Parlamentní shromáždění Rady Evropy minulý čtvrtek Ukrajině doporučilo, aby zákon o vzdělávání, s ohledem na národnostní menšiny, přezkoumala.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha unijní bankovní agenturu nezískala. Neuspěla ani Bratislava, která…

20.11.2017 20:06 Aktualizováno Brusel - Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) nebude po odchodu Británie z EU v Praze. Česká…

Separatisté získají většinu v katalánském parlamentu, ukázaly průzkumy

20.11.2017 19:24 Barcelona - Podle dvou posledních průzkumů by separatistické strany v Katalánsku, které se snaží o…

Merkelová je připravena jít do předčasných voleb, rezignovat ale nechce

20.11.2017 19:14 Berlín - Angela Merkelová (CDU) je připravena vést křesťanské demokraty i do předčasných voleb,…

Řidiči kamionů si stěžovali na podmínky, belgické úřady zkontrolovaly…

20.11.2017 18:19 Brusel/Bratislava – V neděli zkontrolovaly belgické úřady řidiče 112 slovenských kamionů. Ověřovali…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama