Nehorázné porušení práv menšin? Maďarsko hřímá kvůli novému kroku Ukrajiny

Budapešť - Maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó oznámil, že navrhne vyšetřit porušení Asociační dohody Ukrajinou kvůli zákonu o vzdělávání. Tento návrh předloží na příštím zasedání Rady asociace Ukrajina-EU, které se uskuteční v půlce prosince.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto

Ukrajinská tisková agentura UNIAN informovala, že tuto myšlenku Szijjártó vyslovil dnes v Luxemburgu před začátkem zasedání Rady EU pro zahraniční věci.

“Od té doby, kdy ukrajinský parlament schválil nový zákon o vzdělávání, jsou ve státech sousedících s EU nehorázně porušována lidská práva. Odebrali všem menšinám právo mluvit rodným jazykem v době školní docházky. Jedná se o nehorázné porušení lidských práv, nehorázné porušení práv menšin a nehorázné porušení Asociační dohody. Proto musíme umístit tento bod do programu jednání příštího zasedání Rady asociace Ukrajina-EU, abychom tuto nepříjemnou situaci vyřešili,” uvedl Szijjártó, člen vládní strany Viktora Orbána.

Původně se očekávalo, že Maďarsko nastolí tuto otázku již na dnešním zasedání Rady pro zahraniční věci, avšak nakonec se rozhodlo počkat do 8.prosince, kdy se v Bruselu sejdou ukrajinské a evropské špičky.

Zákon o vzdělávání ratifikoval ukrajinský prezident Petro Porošenko na konci září, což vyvolalo řadu nevolí ve státech EU, mimo jiné v Maďarsku, Polsku, Rumunsku nebo Řecku. Tento nový zákon stanovuje dvanáctiletou základní a středoškolskou docházku, přičemž výuka probíhá výlučně v ukrajinštině, která je jediným úředním jazykem.

Porošenko svěřil Ministerstvu zahraničních věcí a Ministerstvu školství, aby prokonzultovali znění zákona s evropskými partnery, především s členy Rady Evropy. Parlamentní shromáždění Rady Evropy minulý čtvrtek Ukrajině doporučilo, aby zákon o vzdělávání, s ohledem na národnostní menšiny, přezkoumala.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chceme Británii zpět v Evropské unii, ještě je čas změnit názor, tvrdí Tusk

16.01.2018 12:21 Brusel - Donald Tusk, bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady, by byl rád, aby se…

Německo má nové "paslovo" roku, porota vybírala ze stovek návrhů

16.01.2018 11:57 Berlín - Takzvaným paslovem roku 2017 se v Německu stal výraz "alternativní fakta" (alternative…

Do Německa loni přišlo 186.644 běženců, jde o výrazný pokles

16.01.2018 11:54 Aktualizováno Berlín - Do Německa loni přišlo 186.644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich…

Autobus se školáky naboural do domu, 48 zraněných

16.01.2018 11:23 Aktualizováno Berlín - Ve městě Eberbach na jihozápadě Německa dnes havaroval školní autobus. 48 lidí utrpělo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama