Nehorázné porušení práv menšin? Maďarsko hřímá kvůli novému kroku Ukrajiny

Budapešť - Maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó oznámil, že navrhne vyšetřit porušení Asociační dohody Ukrajinou kvůli zákonu o vzdělávání. Tento návrh předloží na příštím zasedání Rady asociace Ukrajina-EU, které se uskuteční v půlce prosince.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto

Ukrajinská tisková agentura UNIAN informovala, že tuto myšlenku Szijjártó vyslovil dnes v Luxemburgu před začátkem zasedání Rady EU pro zahraniční věci.

“Od té doby, kdy ukrajinský parlament schválil nový zákon o vzdělávání, jsou ve státech sousedících s EU nehorázně porušována lidská práva. Odebrali všem menšinám právo mluvit rodným jazykem v době školní docházky. Jedná se o nehorázné porušení lidských práv, nehorázné porušení práv menšin a nehorázné porušení Asociační dohody. Proto musíme umístit tento bod do programu jednání příštího zasedání Rady asociace Ukrajina-EU, abychom tuto nepříjemnou situaci vyřešili,” uvedl Szijjártó, člen vládní strany Viktora Orbána.

Původně se očekávalo, že Maďarsko nastolí tuto otázku již na dnešním zasedání Rady pro zahraniční věci, avšak nakonec se rozhodlo počkat do 8.prosince, kdy se v Bruselu sejdou ukrajinské a evropské špičky.

Zákon o vzdělávání ratifikoval ukrajinský prezident Petro Porošenko na konci září, což vyvolalo řadu nevolí ve státech EU, mimo jiné v Maďarsku, Polsku, Rumunsku nebo Řecku. Tento nový zákon stanovuje dvanáctiletou základní a středoškolskou docházku, přičemž výuka probíhá výlučně v ukrajinštině, která je jediným úředním jazykem.

Porošenko svěřil Ministerstvu zahraničních věcí a Ministerstvu školství, aby prokonzultovali znění zákona s evropskými partnery, především s členy Rady Evropy. Parlamentní shromáždění Rady Evropy minulý čtvrtek Ukrajině doporučilo, aby zákon o vzdělávání, s ohledem na národnostní menšiny, přezkoumala.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič najel do hostů nočního klubu v Anglii, vypukla panika

18.03.2018 09:02 Londýn - Do hostů v nočním klubu v jihoanglickém městě Gravesend najel řidič se svým autem. Zranění…

Seehofer: EU jedná s východoevropskými státy povýšeně

18.03.2018 08:50 Berlín - Bývalý bavorský premiér Horst Seehofer (CSU), nyní spolkový ministr vnitra, obvinil…

Termín brexitu se nepodaří dodržet? Část poslanců přišla s novým návrhem

18.03.2018 08:03 Londýn - Završení odchodu Británie z EU je naplánováno na 29. března 2019. Podle poslanců z výboru…

BBC přestřelila? Fotomontáž s Corbynem strhla lavinu kritiky

18.03.2018 07:48 Londýn - Pořad Newsnight britské televize BBC čelí kritice. Jeho tvůrci prý porušili pravidla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama