V centru Kyjeva se demonstrovalo: Saakašvili vyzval Porošenka k demisi

Kyjev - Před sídlem ukrajinského parlamentu dnes protestovali příznivci opozice. Požadovali politickou reformu, včetně změny volebního systému, vytvoření nezávislého protikorupčního soudu a zrušení poslanecké imunity.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

Agentura Interfax-Ukrajina zprvu odhadla počet demonstrantů na čtyři stovky, policie později na zhruba 4500. V centru Kyjeva podle médií platí mimořádná bezpečnostní omezení, oficiálně odůvodňovaná návštěvou maltské prezidentky. Na dodržování pořádku dohlíží podle listu Ukrajinska pravda na 3500 policistů a příslušníků polovojenských jednotek.

Na demonstraci se sešli přívrženci různých politických sil, včetně strany bývalé premiérky Julije Tymošenkové či hnutí bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho.

"Vím, že se mne pokusí zbavit. Mohou mě spoutat, deportovat, dokonce i zavraždit, není to pro ně problém! Ale nebojím se," prohlásil Saakašvili během nedělní demonstrace v Charkově. Dnes před demonstranty v Kyjevě vybídl prezidenta k demisi, protože jinak se nic k lepšímu nezmění. "Dokud je Petro Porošenko (u moci), pokrok a boj s korupcí nenastane, zůstane jen mizérie a emigrace," prohlásil.

Porošenko předložil dnes parlamentu návrh ústavního zákona, rušícího poslaneckou imunitu od 1. ledna 2020. Prezident svůj krok vysvětlil tím, že imunita se změnila v "záruku beztrestnosti".

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O Babiše v EU nestojí? Nebyl pozván na neformální večeří lídrů. Neberou…

23.02.2018 22:15 Aktualizováno Brusel/Praha – Ve čtvrtek v předvečer summitu Evropské unie, se na neformální schůzce sešli…

EU žádá Rusko a Irán, aby zastavily Asada a násilí

23.02.2018 20:05 Brusel - Evropská unie dnes vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii. Podle předsedy Evropské rady…

Země EU chtějí hlavní roli v rozhodování o předsedovi komise

23.02.2018 20:00 Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes odmítli ustoupit Evropskému parlamentu a garantovat,…

Tragická čísla: 12 procent Francouzek bylo znásilněno, skoro polovinu…

23.02.2018 19:53 Paříž - Dvanáct procent Francouzek, tedy asi čtyři miliony žen, bylo ve svém životě obětí nejméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama