Úspěšný brexit se pořád vzdaluje, ani další jednání Mayové s EU žádnou rezoluci nepřineslo

Brusel/Londýn - Veškeré snahy premiérky Theresy Mayové zatím nepřinesly žádné ovoce. Zatímco v Irské republice i v Severním Irsku včera bojovali s hurikánem Ophelia, politička se sešla v Bruselu na večeři s lídry v EU ve snaze vyjednat lepší podmínky pro brexit. Její snažení bylo marné, píše list The Guardian.

Přidejte svůj názor

Theresa Mayová

Před devadesátiminutovou večeří s Jean-Claudem Junckerem a šéfem diplomatických vyjednavačů Michelem Barnierem stihla ještě premiérka zavolat francouzskému prezidentovi Macronovi a irskému premiérovi Leo Varadkarovi, aby ho ujistila v tom, že Velká británie je připravená ostrovnímu sousedovi pomoc se zotavením po zpustošení země hurikánem.

Samotná večeře však dopadla pro Mayovou nechvalně, předseda Evropské komise odmítl snížit na nárocích s tím, že Velká Británie se dostatečně nesnaží a pořád nezajistila evropským expatům v zemi budoucí jistoty. Společné prohlášení Junckera a evropských premiérů ukazuje na to, že Spojené království si stále nemůže diktovat podmínky, naopak jednání budou v tempu a směru, který si určí Brusel.

Obě strany přitom prohlásily, že doufají hlavně v rychlost jednání, protože zdlouhavé rozhovory zatěžují hlavně občany. A jedné věci se však pořád nemluví, a tou je finanční pokuta pro Velkou Británii, která se snaží opustit eurozónu. The Guardian připomíná, že EU jako celek však chce pořád co nejvíce znepříjemnit Britům jejich odtržení, protože nehodlají slevit na požadavcích.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová si navíc chtějí ponechat určitou páku ve formě Evropského soudu, který by i do budoucna mohl rozhodovat o osudu britských občanů. Ve společném prohlášení navíc stojí, že Velká Británie zatím neudělal nic proto, aby mohly začít obchodní jednání, proto se bude dialog oddalovat na tak dlouho, dokud nebude EU spokojená s prokazatelnou snahou.

Diplomaté navíc trvají na tom, že před samotným jednáním o Brexitu musí být vyřešena otázka práv občanů, občanství, finančního vyrovnání a stanovit se musí i hranice s Irskem. Podle evropských odborníků mluví už Theresa Mayová o fázi 1,5 během Brexitu, přitom přípravy ještě nejsou hotové a premiérčiny myšlenky jsou tak zatím v neurčité budoucnosti.

Londýn mezitím prohlásil, že před očekávaným evropským summitem už z jejich strany nepřijde žádná nová nabídka, protože oni už udělali dost, a nyní čekají na další kroky z Evropy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha unijní bankovní agenturu nezískala. Neuspěla ani Bratislava, která…

20.11.2017 20:06 Aktualizováno Brusel - Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) nebude po odchodu Británie z EU v Praze. Česká…

Separatisté získají většinu v katalánském parlamentu, ukázaly průzkumy

20.11.2017 19:24 Barcelona - Podle dvou posledních průzkumů by separatistické strany v Katalánsku, které se snaží o…

Merkelová je připravena jít do předčasných voleb, rezignovat ale nechce

20.11.2017 19:14 Berlín - Angela Merkelová (CDU) je připravena vést křesťanské demokraty i do předčasných voleb,…

Řidiči kamionů si stěžovali na podmínky, belgické úřady zkontrolovaly…

20.11.2017 18:19 Brusel/Bratislava – V neděli zkontrolovaly belgické úřady řidiče 112 slovenských kamionů. Ověřovali…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama