Neobvyklý hurikán Ophelia nasadil vědcům brouka do hlavy

Miami - Přes víkend a na začátku týdne udeřila tropická bouře Ophelia na neobvyklém místě - severovýchodní pobřeží Atlantiku, škody utrpělo převážně Irsko. Případ je tak vzácný, že vědci a meteorologové nevědí, jak událost klasifikovat. Americké centrum pro výzkum hurikánů (NHC) se sídlem v Miami dokonce uvažuje nad tím, že kvůli Ophelii budou muset vytvořit zcela novou kategorii.

Přidejte svůj názor

Hurikán Patricia z vesmíru (Foto: NASA Astronaut Scott Kelly), ilustrační foto.

Ophelia se vytvořila v severním Atlantiku jako tropická bouře, jak cestovala víc na východ, zesílila až na hurikán kategorie 3, nejsilnější svého druhu, který se kdy dostal tak daleko na východním pobřeží. NHC má dlouholetou zkušenost s výzkumem v oblasti Karibiku, Mexického zálivu a USA, kam hurikány nejčastěji zavítají. Pokaždé nakreslí předpovědní mapu, aby pomohli lidem s evakuací, a to se stalo i tentokrát. Problém je, že většina předpovídaných věcí jim nevyšla.

"Při tvorbě mapy musíme vycházet z dostupných dat v oblasti z minulých případů," řekl Michael Brennan, specialista na hurikány. "Jenže tentokrát jsme neměli skoro žádné vědomosti." Jeden z vědců zveřejnil na Twitter předpokládanou mapu s příliš velkým polem působení a k tomu napsal vzkaz: "Když váš software není připravený pro výpočet na severovýchodním pobřeží..."

Ophelia nakonec zůstala v předpokládané oblasti, jenže putovala v plné síle ještě mnohem dále, než vědci předpokládali. Nakonec skončila nad oceánem poblíž norských břehů. V každém případě se jedná o velmi vzácný hurikán. Každoročně se oblasti v Karibiku, Mexiku a jihovýchod USA připravují na hurikánovou sezónu, protože voda i vzduch jsou zde po celý rok velmi teplá.

Hurikánům vyhovuje teplá voda, ve skutečnosti by se v chladnější vodě nedokázaly vůbec vytvořit. Proto vědci předpokládali, že jak poputuje na sever kolem Irska, měla by se pomalu vytratit. V tom se však mýlili. Podle Brenanna byl letošní říjen mimořádně teplý, proto hurikán nezeslábl, ale naopak nabíral na síle. Nechce však zatím vyvodit závěry, zda bouře budou teď zasahovat Evropu častěji. Jisté je, že NHC se musí připravit na nové neprobádané situace, pokud svou působnost chtějí udržet i v oblasti starého kontinentu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finsko obdrželo žádost o zatčení Puigdemonta

24.03.2018 13:12 Helsinky - Finsko obdrželo mezinárodní zatykač vydaný Španělskem na bývalého katalánského premiéra…

Syrskou Ghútu za měsíc opustilo přes 105.000 lidí

24.03.2018 12:30 Damašek - Syrskou oblast východní Ghúta, která leží v blízkosti Damašku a kterou za poslední měsíc…

Francouzská policie zadržela muže napojeného na útočníka

24.03.2018 11:08 Paříž - Francouzská policie zadržela v noci na dnešek v souvislosti s vyšetřováním pátečního…

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za rukojmí

24.03.2018 10:18 Aktualizováno Paříž - Ve Francii dnes podlehl svým těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama