Slovensko bude zvyšovat penze rychleji, než se čekalo

Bratislava - Slovensko i v době stávající nízké inflace bude zvyšovat všechny formy důchodů o nejméně dvě procenta ročně z průměrné sumy příslušných dávek, byť podle původních pravidel by se penze zvyšovaly pomaleji.

Přidejte svůj názor

Důchdoci, ilustrační fotografie

Zavedení nejnižší míry zvyšování důchodů pro příští čtyři roky dnes schválila sněmovna, ekonomové tento krok kritizovali. Opatření přijde stát do roku 2021 na 520 milionů eur (18,5 miliardy korun).

Platný zákon počítá s tím, že penze na Slovensku by se od příštího roku zvyšovaly pouze v závislosti na vývoji spotřebitelských cen v kategorii domácností důchodců. Vzhledem k tomu, že ceny zboží a služeb na Slovensku letos po předchozím tříletém poklesu rostou jen pomalu, důchody v zemi by v příštím roce stouply jen 0,8 procenta. Vláda premiéra Roberta Fica proto navrhla, aby se důchody v zemi zvyšovaly v letech 2018 až 2021 nejméně o zmiňovanou částku.

Průměrný starobní důchod na Slovensku činí zhruba 428 eur (11.000 korun), což odpovídá necelé polovině průměrné měsíční mzdy zaměstnanců v zemi.

Změnu ve způsobu zvyšování penzí kromě části opozice kritizovala i nezávislá rozpočtová rada, která dohlíží na vývoj hospodaření státu. "Návrh považujeme za nesystémový zásah do parametrů důchodového systému s negativním vlivem na dlouhodobou udržitelnost veřejných financí," upozornila již předem rozpočtová rada.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí trápí i Slovensko. Na D1 bouralo 11 vozidel

16.01.2018 18:41 Bratislava - Husté sněžení a náledí dnes působí problémy řidičům na západním a středním Slovensku.…

Babiš a Zeman jsou ostudou Česka? Populista vládne bez důvěry díky…

16.01.2018 18:41 Aktualizováno Berlín - Česká menšinová vláda populisty a miliardáře Andreje Babiše nezískala dnes důvěru Sněmovny…

V Londýně se otevřela ambasáda USA bez Trumpa

16.01.2018 18:13 Londýn - V Londýně se dnes pro veřejnost v tichosti otevřela nová americká ambasáda. Oproti…

Rumunsko prochází politickou krizí: Prezident udělal rošádu ve vládě

16.01.2018 16:58 Bukurešť - Rumunský prezident Klaus Iohannis dnes jmenoval úřadujícím předsedou vlády ministra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama