Bojí se Mayová revolty? Další fáze jednání o brexitovém zákonu se zpozdí

Londýn - Britský parlament nebude příští týden jednat o návrhu klíčového zákona, který se má stát základem právní odluky Spojeného království od Evropské unie. Důvodem je patrně obava premiérky Theresy Mayová z revolty části konzervativních poslanců, kteří spolu s opozičními zákonodárci přišli s téměř 300 dodatky.

Přidejte svůj názor

Brexit

Andrea Leadsomová, která za britský kabinet domlouvá vládní záležitosti v Dolní sněmovně, dnes poslancům řekla, že na odsunu debaty "není nic zvláštního" a že není třeba se "menší pauzy" obávat. Uvedla, že osmidenní rozprava o zákonu se konat bude, ale neupřesnila kdy. BBC ve středu informovala, že jednání by mohlo být přesunuto na listopad.

Zákon, jenž je základem vládní brexitové strategie, má stanovit, jaké zákony přijaté v souladu s normami EU zůstanou v britském právu zachovány a jaké naopak budou vypuštěny. V platnost vstoupí dnem odchodu země z evropského bloku.

Některé změny navržené poslanci ale podle agentury Reuters mají v Dolní sněmovně podporu napříč stranami, včetně konzervativců, a mohly by tak být přijaty kabinetu navzdory. To by znamenalo další potíže pro premiérku, která je oslabená po červnových volbách a která čelí vládnímu rozkolu kvůli brexitu.

Zákon už prošel první fází legislativního procesu. Opozice normu označuje za pokus kabinetu získat další moc. Podle kritiků zákon umožní ministrům měnit zákony během procesu právní odluky bez souhlasu parlamentu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Ve Vídni odstartovaly tradiční vánoční trhy

19.11.2017 02:32 Vídeň - Radniční náměstí v rakouské metropoli rozzářil další ročník tradičních vánočních trhů.…

Česko má ohromný problém. A není jim jen Zeman, píší v zahraničí

18.11.2017 21:54 Aktualizováno Berlín - Česká republika se opět stala tématem zahraničního tisku. Spiegel Online napsal, že…

V Německu se nadále živě diskutuje o nové vládě

18.11.2017 20:15 Aktualizováno Berlín - V Berlíně dnes pokračuje dlouhá série jednání o nové německé vládě. Na programu jsou…

Nad Finskem proletěl meteor, vědci hledají meteority

18.11.2017 19:02 Helsinky/Praha - Kamera v Laponsku zachytila ve čtvrtek večer v této nejsevernější části Finska…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama