V Poitiers začal proces s pravicovými extremisty, vpadli na staveniště mešity

Paříž - V Poitiers na západě Francie začal soudní proces s aktivisty krajní pravice, kteří před pěti lety obsadili na několik hodin staveniště právě budované mešity. Jako poškozená strana vystupuje Unie francouzských islámských organizací (UOIF).

Přidejte svůj názor

Francouzská policie

Pětice obžalovaných, nyní ve věku od 27 do 30 let, čelí obvinění z šíření rasové či náboženské nenávisti a z poškozování majetku. Svou akci dávali extremisté do souvislosti s bitvou u Poitiers v roce 732, kdy francký vojevůdce Karel Martel zastavil islámskou expanzi ze Španělska.

Staveniště mešity v Poitiers 20. října 2012 obsadilo 73 přívrženců tehdy čerstvě založeného krajně pravicového hnutí, aby před televizními kamerami skandovali hesla proti zvyšujícímu se počtu muslimů ve Francii.

zdroj: YouTube

Tehdejší francouzský premiér Jean-Marc Ayrault akci pravicových aktivistů tvrdě odsoudil jako provokaci vyjadřující náboženskou nenávist. Podobně kriticky se vyjádřil i tehdejší ministr vnitra Manuel Valls.

K soudu se dnes dostavil jediný z obžalovaných, jakož i předseda hnutí Génération identitaire (Generace pro národní identitu). Damien Lefèvre a Arnaud Martin přečetli prohlášení vybízející k uspořádání referenda o přistěhovalectví do Francie.

Ve Francii žije podle odhadů pět až šest milionů muslimů. Jejich počet bude nejspíš dále stoupat. Francie má historické vazby na muslimské arabské a africké státy, které byly často dlouho francouzskými koloniemi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finsko obdrželo žádost o zatčení Puigdemonta

24.03.2018 13:12 Helsinky - Finsko obdrželo mezinárodní zatykač vydaný Španělskem na bývalého katalánského premiéra…

Syrskou Ghútu za měsíc opustilo přes 105.000 lidí

24.03.2018 12:30 Damašek - Syrskou oblast východní Ghúta, která leží v blízkosti Damašku a kterou za poslední měsíc…

Francouzská policie zadržela muže napojeného na útočníka

24.03.2018 11:08 Paříž - Francouzská policie zadržela v noci na dnešek v souvislosti s vyšetřováním pátečního…

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za rukojmí

24.03.2018 10:18 Aktualizováno Paříž - Ve Francii dnes podlehl svým těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama