V Poitiers začal proces s pravicovými extremisty, vpadli na staveniště mešity

Paříž - V Poitiers na západě Francie začal soudní proces s aktivisty krajní pravice, kteří před pěti lety obsadili na několik hodin staveniště právě budované mešity. Jako poškozená strana vystupuje Unie francouzských islámských organizací (UOIF).

Přidejte svůj názor

Francouzská policie

Pětice obžalovaných, nyní ve věku od 27 do 30 let, čelí obvinění z šíření rasové či náboženské nenávisti a z poškozování majetku. Svou akci dávali extremisté do souvislosti s bitvou u Poitiers v roce 732, kdy francký vojevůdce Karel Martel zastavil islámskou expanzi ze Španělska.

Staveniště mešity v Poitiers 20. října 2012 obsadilo 73 přívrženců tehdy čerstvě založeného krajně pravicového hnutí, aby před televizními kamerami skandovali hesla proti zvyšujícímu se počtu muslimů ve Francii.

zdroj: YouTube

Tehdejší francouzský premiér Jean-Marc Ayrault akci pravicových aktivistů tvrdě odsoudil jako provokaci vyjadřující náboženskou nenávist. Podobně kriticky se vyjádřil i tehdejší ministr vnitra Manuel Valls.

K soudu se dnes dostavil jediný z obžalovaných, jakož i předseda hnutí Génération identitaire (Generace pro národní identitu). Damien Lefèvre a Arnaud Martin přečetli prohlášení vybízející k uspořádání referenda o přistěhovalectví do Francie.

Ve Francii žije podle odhadů pět až šest milionů muslimů. Jejich počet bude nejspíš dále stoupat. Francie má historické vazby na muslimské arabské a africké státy, které byly často dlouho francouzskými koloniemi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová je ohledně budoucnosti optimistická. V koaličním jednání ale…

17.11.2017 19:43 Aktualizováno Berlín - Jednání o německé vládní koalici dnes večer vstoupilo do závěrečné a podle některých…

Bavorská kontrarozvědka už nesleduje politika AfD Bystroně

17.11.2017 19:07 Berlín - Bavorská kontrarozvědka přestala na konci září sledovat tamního šéfa protiimigrační…

V Anglii se srazil vrtulník s letadlem, několik mrtvých

17.11.2017 18:35 Londýn - Na jihovýchodě Anglie se dnes ve vzduchu srazila helikoptéra s malým letadlem.

Země EU se na neformálním summitu radí o zlepšeního pracovní trhu, přijaly…

17.11.2017 18:08 Aktualizováno Göteborg (Švédsko) - Představitelé členských zemí Evropské unie se dnes v jihošvédském Göteborgu na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama