Macron hodlá připomenout události 1968, a to nejen ve Francii

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron se chystá příští rok připomenout události, které se v roce 1968 odehrály nejen ve Francii, ale i ve světě. Mělo by tedy dojít i na pražské jaro, které nakonec utnula srpnová invaze vojsk států Varšavské smlouvy do Československa.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Emmanuel Macron

Sám Macron se narodil devět let po studentské revoltě z května 1968, vyjadřující společenské a hospodářské otřesy ve francouzské společnosti. Tentokráte si ale Elysejský palác podle L'Opinion přeje připomenout i mezinárodní rámec výročí, včetně "pražského jara".

zdroj: YouTube

Elysejský palác si přeje "zamyslet se nad touto dobou a vyvodit z ní poučení bez předpon 'proti' a 'pro', ale s přihlédnutím k významu těchto událostí v současném myšlení", objasnil zdroj z prezidentova okolí. Macron se míní k tehdejším událostem vrátit "bez dogmat a předsudků", na rozdíl od svých předchůdců, kteří stávali na opačných stranách pomyslné barikády.

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy během své volební kampaně v roce 2007 přímo vyzýval "odstranit jednou provždy odkaz května 68", který podle něj vedl k morálnímu relativismu a zpochybnění autorit zejména ve školách.

Naopak Sarkozyho nástupce a Macronův předchůdce François Hollande během své kampaně hájil hnutí, které podle něj vyjadřovalo "tužby mládeže" a "věřilo, že je možný jiný svět".

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí trápí i Slovensko. Na D1 bouralo 11 vozidel

16.01.2018 18:41 Bratislava - Husté sněžení a náledí dnes působí problémy řidičům na západním a středním Slovensku.…

Babiš a Zeman jsou ostudou Česka? Populista vládne bez důvěry díky…

16.01.2018 18:41 Aktualizováno Berlín - Česká menšinová vláda populisty a miliardáře Andreje Babiše nezískala dnes důvěru Sněmovny…

V Londýně se otevřela ambasáda USA bez Trumpa

16.01.2018 18:13 Londýn - V Londýně se dnes pro veřejnost v tichosti otevřela nová americká ambasáda. Oproti…

Rumunsko prochází politickou krizí: Prezident udělal rošádu ve vládě

16.01.2018 16:58 Bukurešť - Rumunský prezident Klaus Iohannis dnes jmenoval úřadujícím předsedou vlády ministra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama