Lombardie a Benátky chtějí větší autonomii, rozhodne se v referendech

Benátky - Lombardie a Benátky v neděli uspořádají nezávazná referenda, v nichž se voliči vysloví, zda si přejí větší autonomii. Na rozdíl od Katalánska se ale tyto plebiscity uskuteční v mezích ústavy.

Přidejte svůj názor

Benátky (Venezia). Itálie

Referenda se konají na popud guvernérů Lombardie a Benátek, kterými jsou Roberto Maroni a Luca Zaia - oba členové dříve separatistické Ligy severu.

Pokud se voliči vysloví pro vyšší míru samostatnosti, Maroni a Zaia chtějí požádat Řím o více pravomocí v oblasti infrastruktury, zdravotnictví a školství. Neopomenou ale ani zásadní témata Ligy severu - otázky bezpečnosti a přistěhovalectví.

Pro guvernéry Lombardie a Benátek je ale důležité i přerozdělování peněz. Chtěli by zpět polovinu nynější fiskální bilance, tedy rozdílu mezi tím, co regiony odvedou na daních do společné kasy a co dostanou zpět ve formě veřejných výdajů. V případě Lombardie tento rozdíl již dosáhl 54 miliard eur v neprospěch regionu, v Benátkách je to 15,5 miliardy eur. Pro srovnání - v Katalánsku rozdíl činil osm miliard eur.

Oba regiony, kde dohromady žije asi 15 milionů obyvatel, se na celkovém hrubém domácím produktu Itálie podílejí asi ze 30 procent.

V Benátkách se hlasování musí zúčastnit přes 50 procent voličů, aby bylo platné. V Lombardii žádná hranice nastavena není, ale pokud bude účast nižší než 40 procent, referendum se v historických knihách dostane tak maximálně do poznámek pod čarou, myslí si odborníci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí trápí i Slovensko. Na D1 bouralo 11 vozidel

16.01.2018 18:41 Bratislava - Husté sněžení a náledí dnes působí problémy řidičům na západním a středním Slovensku.…

Babiš a Zeman jsou ostudou Česka? Populista vládne bez důvěry díky…

16.01.2018 18:41 Aktualizováno Berlín - Česká menšinová vláda populisty a miliardáře Andreje Babiše nezískala dnes důvěru Sněmovny…

V Londýně se otevřela ambasáda USA bez Trumpa

16.01.2018 18:13 Londýn - V Londýně se dnes pro veřejnost v tichosti otevřela nová americká ambasáda. Oproti…

Rumunsko prochází politickou krizí: Prezident udělal rošádu ve vládě

16.01.2018 16:58 Bukurešť - Rumunský prezident Klaus Iohannis dnes jmenoval úřadujícím předsedou vlády ministra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama