Lombardie a Benátky chtějí větší autonomii, rozhodne se v referendech

Benátky - Lombardie a Benátky v neděli uspořádají nezávazná referenda, v nichž se voliči vysloví, zda si přejí větší autonomii. Na rozdíl od Katalánska se ale tyto plebiscity uskuteční v mezích ústavy.

Přidejte svůj názor

Benátky (Venezia). Itálie

Referenda se konají na popud guvernérů Lombardie a Benátek, kterými jsou Roberto Maroni a Luca Zaia - oba členové dříve separatistické Ligy severu.

Pokud se voliči vysloví pro vyšší míru samostatnosti, Maroni a Zaia chtějí požádat Řím o více pravomocí v oblasti infrastruktury, zdravotnictví a školství. Neopomenou ale ani zásadní témata Ligy severu - otázky bezpečnosti a přistěhovalectví.

Pro guvernéry Lombardie a Benátek je ale důležité i přerozdělování peněz. Chtěli by zpět polovinu nynější fiskální bilance, tedy rozdílu mezi tím, co regiony odvedou na daních do společné kasy a co dostanou zpět ve formě veřejných výdajů. V případě Lombardie tento rozdíl již dosáhl 54 miliard eur v neprospěch regionu, v Benátkách je to 15,5 miliardy eur. Pro srovnání - v Katalánsku rozdíl činil osm miliard eur.

Oba regiony, kde dohromady žije asi 15 milionů obyvatel, se na celkovém hrubém domácím produktu Itálie podílejí asi ze 30 procent.

V Benátkách se hlasování musí zúčastnit přes 50 procent voličů, aby bylo platné. V Lombardii žádná hranice nastavena není, ale pokud bude účast nižší než 40 procent, referendum se v historických knihách dostane tak maximálně do poznámek pod čarou, myslí si odborníci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha unijní bankovní agenturu nezískala. Neuspěla ani Bratislava, která…

20.11.2017 20:06 Aktualizováno Brusel - Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) nebude po odchodu Británie z EU v Praze. Česká…

Separatisté získají většinu v katalánském parlamentu, ukázaly průzkumy

20.11.2017 19:24 Barcelona - Podle dvou posledních průzkumů by separatistické strany v Katalánsku, které se snaží o…

Merkelová je připravena jít do předčasných voleb, rezignovat ale nechce

20.11.2017 19:14 Berlín - Angela Merkelová (CDU) je připravena vést křesťanské demokraty i do předčasných voleb,…

Řidiči kamionů si stěžovali na podmínky, belgické úřady zkontrolovaly…

20.11.2017 18:19 Brusel/Bratislava – V neděli zkontrolovaly belgické úřady řidiče 112 slovenských kamionů. Ověřovali…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama