První kolo prezidentských volbeb ve Slovinsku vyhrál zřejmě opět Pahor

Lublaň - Stávající slovinský prezident Borut Pahor řesvědčivě vyhrál dnešní první kolo volby, ale druhý mandát si těsně nezajistil. O prezidentský úřad se proto v druhém kole utká se starostou města Kamniku Marjanem Šarecem, které bude 12. listopadu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Borut Pahor, nový slovinský prezident

Pahor byl jasným favoritem volby, ostatních osm kandidátů pro něj podle průzkumů nepředstavovalo vážnější soupeře. Hlasovat o nové hlavě státu mohlo 1,7 milionu oprávněných voličů, podle průběžných zpráv se ale zdá, že účast byla mimořádně nízká.

Dostupné údaje z 16:00 udávají, že voličská účast činila 32 procent, což je o více než tři procentní body méně než ve stejný čas ve volbách v roce 2012. Konečná účast tehdy činila 48,4 procenta, připomněla agentura APA.

Odhad státní televize po uzavření volebních místností původně ukazoval, že Pahor získal druhý mandát hned v prvním kole. Po sečtení zhruba 95 procent hlasů získal Pahor 47,3 procenta, zatímco druhý Šarec 24,8 procenta. Pahor byl podle analytiků jasným favoritem volby, ostatních osm kandidátů pro něj podle průzkumů nepředstavovalo vážnější soupeře. Jedinou výjimkou byl Šarec, který byl považován za jediného rivala, který by mohl Pahora ohrozit.

Kampaň byla "nepolitická a triviální", protože v ní nebyly žádné ideologické nebo politické střety, napsal nejvýznamnější slovinský deník Delo.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O Babiše v EU nestojí? Nebyl pozván na neformální večeří lídrů. Neberou…

23.02.2018 22:15 Aktualizováno Brusel/Praha – Ve čtvrtek v předvečer summitu Evropské unie, se na neformální schůzce sešli…

EU žádá Rusko a Irán, aby zastavily Asada a násilí

23.02.2018 20:05 Brusel - Evropská unie dnes vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii. Podle předsedy Evropské rady…

Země EU chtějí hlavní roli v rozhodování o předsedovi komise

23.02.2018 20:00 Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes odmítli ustoupit Evropskému parlamentu a garantovat,…

Tragická čísla: 12 procent Francouzek bylo znásilněno, skoro polovinu…

23.02.2018 19:53 Paříž - Dvanáct procent Francouzek, tedy asi čtyři miliony žen, bylo ve svém životě obětí nejméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama