Co s britskými džihádisty? Zabít je, to je možná jediná odpověď, míní ministr

Londýn - I když je to morálně složitá otázka, britští občané v řadách bojovníků Islámského státu by měli počítat s tím, že budou na válečných polích zabiti, řekl britský ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart. Podle něho představují tito džihádisté hrozbu pro bezpečnost země, proto by byl nejradši, kdyby se do země už vůbec nevrátili.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Islamský stát (IS)

Podle Roryho Stewarta se tito lidé nechali zlákat nesmírně nenávistnou doktrínou teroristické organizace, a proto by měli počítat s následky. Velká Británie nemá přesné údaje o tom, kolik jejích občanů odešlo do Sýrie podpořit Islámský stát, podle statistiky tam však od začátku války padlo už více než 130 britských občanů.

Velitel Brett McGurk, který má na starosti řízení spojeneckých misí proti Islámskému státu novinářům řekl, že jeho úkolem je zajistit, aby všichni cizí bojovníci IS se ze Sýrie již nevrátili domů. Podle Stewarta se jedná o morálně složité rozhodnutí, ale zde mají co do činění s lidmi, kteří se odřekli jakýkoliv humanitních britských hodnot.

"Jsou naprosto věrní Islámskému státu a nadšení podporují kalifát. Věří extrémně nenávistné doktríně, která zahrnuje sebevraždy, vraždy a snahu použít násilí a brutalitu k vytvoření státu jako ze 7. nebo 8. století. Obávám se, že pro nás představují vážné nebezpečí a my nemáme jinou možnost, než je zabít," prohlásil politik pro BBC.

"Jsou to lidi, kteří bez váhání popraví bez nezávislého soudu jiné lidi, kteří znásilňují ženy a prodávají je jako otrokyně a kteří pro vlastní potěšení mučí rukojmí. A naše jediná možná odpověď je, vypořádat se s nimi," řekl Stewart a zdůraznil, že britská vláda mnohokrát varovala své občany z důsledků, které se mohou stát, pokud se rozhodnout přidat se k teroristům.

Zároveň však ministr potvrdil, že britská vláda i nadále trvá na sesazení syrského prezidenta Bašára al-Asada. "Není pochyb o tom, že al-Asadův režim byl krutý a brutálností dosahoval toho, aby udržel svou křehkou vládu," potvrdil Stewart. Podle něj po porážce IS budou britské síly i nadále pokračovat v bojích proti al-Asadovi.

Rory Stewart není prvním evropským politikem, který se vyslovil pro podobný postoj vůči zahraničním džihádistům. Francie se již před časem nechala slyšet, že by stát preferoval, aby francouzští občané v řadách IS padli v Sýrii, než aby se společnost musela starat o to, jak se s nimi vypořádá po návratu.

Evropským zemím komplikuje rozhodnutí zejména fakt, že dodnes neví, kolik lidí s evropským pasem v Sýrii je. Složité je pak i dokazování zločinů na bojišti, mnoho osvobozených popisují krutosti bojovníků Islámského státu, nicméně jen málokdo dokáže s přesnosti určit konkrétní důkazy. Neziskové organizace v oblasti se tak obávají, že i když nashromáždí dostatek důkazů o zločinech, nemají nikoho konkrétního, koho by mohly postavit před soud.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finsko obdrželo žádost o zatčení Puigdemonta

24.03.2018 13:12 Helsinky - Finsko obdrželo mezinárodní zatykač vydaný Španělskem na bývalého katalánského premiéra…

Syrskou Ghútu za měsíc opustilo přes 105.000 lidí

24.03.2018 12:30 Damašek - Syrskou oblast východní Ghúta, která leží v blízkosti Damašku a kterou za poslední měsíc…

Francouzská policie zadržela muže napojeného na útočníka

24.03.2018 11:08 Paříž - Francouzská policie zadržela v noci na dnešek v souvislosti s vyšetřováním pátečního…

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za rukojmí

24.03.2018 10:18 Aktualizováno Paříž - Ve Francii dnes podlehl svým těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama