Řecký ministr vyzval k respektování čínské vize lidských práv

Atény - K respektování čínského chápání lidských práv dnes vyzval šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias. Popřel také, že jeho země z ekonomických blokuje kritiku Číny ze strany Evropské unie. 

Přidejte svůj názor

Řecko

Jeho slova cituje agentura AFP. „Uznávám, že Číňané mají jinou představu o lidských právech," řekl ministr během tiskové konference věnované řecké zahraniční politice.

„Pro Západ mají lidská práva obecnou hodnotu, ale jiné mají jiný názor. Musíme to respektovat. Všichni nevěří tomu, čemu věříme my," dodal.

Zároveň popřel, že by Atény kvůli vlastním zájmům zablokovaly v červnu odsouzení stavu lidských práv v Číně na půdě OSN. Loni také Řecko zabránilo odsouzení čínské vojenské rozpínavosti v asijských mořích.

Zpochybňování řecké zahraniční politiky v tomto ohledu je podle Kotziase pokrytecké, protože do země směřuje v rámci EU jen 0,7 procenta čínských investic, zatímco do Německa je to 20 procent.

Atény čelí pochybnostem ohledně sdílení stanovisek v zahraniční politice v EU i ohledně Ruska. Řecká vláda například podporuje zrušení sankcí uvalených Západem za ruskou okupaci Krymu.

Řecko kvůli své zadluženosti a potřebě zahraniční finanční pomoci postupně privatizuje rozsáhlý státní majetek. Čína se stala většinovým vlastníkem aténského přístavu Pireus a porozhlíží se i po dalších příležitostech.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je střet s Ruskem nevyhnutelný? Máme informace přímo z centrály NATO

17.11.2017 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR – Vzhledem k napjatým vztahům mezi NATO a Ruskem se nezřídka hovoří o druhé studené válce,…

V Anglii se srazil vrtulník s letadlem, několik mrtvých

17.11.2017 21:56 Aktualizováno Londýn - Na jihovýchodě Anglie se dnes ve vzduchu srazila helikoptéra s malým letadlem.

Řecko si dnes připomnělo 44. výročí potlačení vzpoury studentů

17.11.2017 20:58 Atény - Zhruba 20 tisíc lidí se dnes v Řecku zúčastnilo vzpomínkových akcí u příležitosti 44.…

Merkelová je ohledně budoucnosti optimistická. V koaličním jednání ale…

17.11.2017 19:43 Aktualizováno Berlín - Jednání o německé vládní koalici dnes večer vstoupilo do závěrečné a podle některých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama