Řecký ministr vyzval k respektování čínské vize lidských práv

Atény - K respektování čínského chápání lidských práv dnes vyzval šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias. Popřel také, že jeho země z ekonomických blokuje kritiku Číny ze strany Evropské unie. 

Přidejte svůj názor

Řecko

Jeho slova cituje agentura AFP. „Uznávám, že Číňané mají jinou představu o lidských právech," řekl ministr během tiskové konference věnované řecké zahraniční politice.

„Pro Západ mají lidská práva obecnou hodnotu, ale jiné mají jiný názor. Musíme to respektovat. Všichni nevěří tomu, čemu věříme my," dodal.

Zároveň popřel, že by Atény kvůli vlastním zájmům zablokovaly v červnu odsouzení stavu lidských práv v Číně na půdě OSN. Loni také Řecko zabránilo odsouzení čínské vojenské rozpínavosti v asijských mořích.

Zpochybňování řecké zahraniční politiky v tomto ohledu je podle Kotziase pokrytecké, protože do země směřuje v rámci EU jen 0,7 procenta čínských investic, zatímco do Německa je to 20 procent.

Atény čelí pochybnostem ohledně sdílení stanovisek v zahraniční politice v EU i ohledně Ruska. Řecká vláda například podporuje zrušení sankcí uvalených Západem za ruskou okupaci Krymu.

Řecko kvůli své zadluženosti a potřebě zahraniční finanční pomoci postupně privatizuje rozsáhlý státní majetek. Čína se stala většinovým vlastníkem aténského přístavu Pireus a porozhlíží se i po dalších příležitostech.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpůrci migrantů spustili další velkou akci na hranicích. Běženci se ani…

25.04.2018 10:29 Paříž - Francouzský ministr vnitra Gerard Collomb oznámil, že navýší počet příslušníků pohraniční…

Macron chce ovládnout EU? Pomáhají mu Trump i extremisté, píše analytička

25.04.2018 10:02 Aktualizováno Washington - Stane se francouzský prezident Macron vůdčí postavou evropské politiky? Stále více…

Babiš žaluje slovenský list Nový Čas, žádá milion eur

25.04.2018 09:51 Bratislava - Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavatele nejčtenějšího slovenského listu…

Bitva mezi státy EU? Debata o víceletém rozpočtu bude složitá a bouřlivá

25.04.2018 09:34 Brusel - Státy Evropské unie čeká velmi dlouhé a komplikované vyjednávání o návrhu příštího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama