Řecký ministr vyzval k respektování čínské vize lidských práv

Atény - K respektování čínského chápání lidských práv dnes vyzval šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias. Popřel také, že jeho země z ekonomických blokuje kritiku Číny ze strany Evropské unie. 

Přidejte svůj názor

Řecko

Jeho slova cituje agentura AFP. „Uznávám, že Číňané mají jinou představu o lidských právech," řekl ministr během tiskové konference věnované řecké zahraniční politice.

„Pro Západ mají lidská práva obecnou hodnotu, ale jiné mají jiný názor. Musíme to respektovat. Všichni nevěří tomu, čemu věříme my," dodal.

Zároveň popřel, že by Atény kvůli vlastním zájmům zablokovaly v červnu odsouzení stavu lidských práv v Číně na půdě OSN. Loni také Řecko zabránilo odsouzení čínské vojenské rozpínavosti v asijských mořích.

Zpochybňování řecké zahraniční politiky v tomto ohledu je podle Kotziase pokrytecké, protože do země směřuje v rámci EU jen 0,7 procenta čínských investic, zatímco do Německa je to 20 procent.

Atény čelí pochybnostem ohledně sdílení stanovisek v zahraniční politice v EU i ohledně Ruska. Řecká vláda například podporuje zrušení sankcí uvalených Západem za ruskou okupaci Krymu.

Řecko kvůli své zadluženosti a potřebě zahraniční finanční pomoci postupně privatizuje rozsáhlý státní majetek. Čína se stala většinovým vlastníkem aténského přístavu Pireus a porozhlíží se i po dalších příležitostech.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Řecku to vře: 50 tisíc lidí protestovalo kvůli názvu Makedonie, spor…

21.01.2018 17:32 Aktualizováno Soluň - V severořecké Soluni dnes demonstrovalo na 50.000 lidí kvůli sporu o to, zda má bývalá…

Vláda Merkelové zachráněna? SPD se vyslovila pro koaliční rozhovory s CDU…

21.01.2018 17:06 Aktualizováno Bonn - Němečtí sociální demokraté (SPD) zahájí koaliční rozhovory s CDU/CSU kancléřky Angely…

V Chotěbuzi opět vypukly konflikty mezi Němci a cizinci

21.01.2018 16:45 Chotěbuz - Ve východoněmeckém městě Chotěbuz opět propukly konflikty mezi Němci a cizinci. Na…

Druhá migrační vlna do EU? Saského ministra děsí reforma azylového systému

21.01.2018 16:16 Aktualizováno Drážďany - Saský ministr vnitra Roland Wöller zkritizoval navrhovanou reformu azylového systému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama