Nezávislost polské justice je ohrožena, varuje zpravodaj OSN

Varšava - Vláda konzervativní a populistické strany Právo a spravedlnost (PiS) od října 2015 podnikla řadu kroků, které se nejprve dotkly ústavního soudu a následně i dalších soudů a které kritizují polští soudci i Evropská komise. Zvláštní zpravodaj OSN pro nezávislost justice Diego García-Sayán varuje, že nezávislost soudů a další základní normy demokracie v Polsku jsou ohroženy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Polský parlament

Diego García-Sayán, který má konečnou zprávu předložit v červnu příštího roku na jednání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě, se domnívá, že důsledek změn, které od příchodu k moci před dvěma lety podniká konzervativní vláda. Ta kritiku odmítla.

„V dnešním Polsku je ohrožena nezávislost soudního systému a další klíčové demokratické normy, jako je rozdělení moci a právní stát," řekl novinářům zpravodaj OSN o předběžných závěrech své pětidenní návštěvy, uskutečněné na loňské pozvání od polských úřadů.

Takzvané ozdravné kroky podniknuté vládou podle něj působí hůře než choroba, ze které měly polskou justici vyléčit.

Soudci vidí za počínáním snahy podřídit soudy vládě, zatímco vládní strana tvrdí, že chce skoncovat s beztrestností zkorumpované kasty soudců.

Změny v justici podle zpravodaje zpochybňuji roli, nezávislost a zásadu dělby moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní, návrhy zákonů týkajících se soudů se chystají za zavřenými dveřmi, namísto otevřené debaty s veřejností.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v reakci na kritiku od zpravodaje OSN řekl, že soudní reforma ještě není hotová. Všechny výtky a pochybnosti vláda podle něj objasnila. Vládní mluvčí Rafal Bochenek prohlásil, že tvrzení zpravodaje OSN vůbec nejsou podložena fakty. Lze prý jen doufat, že „základem pro tak nepravdivá a Polsku a Polákům křivdící tvrzení nejsou zprávy médií".

Vládní reformy podle mluvčího naopak polskou justici demokratizují a odstraňují z ní „patologické jevy", příslušné zákony ale ještě nejsou dokončeny a nevstoupily v platnost.

Témata: Polsko | justice | OSN | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jste pokrytecké zrádkyně, hanba vám, reaguje na kampaň MeToo jedna z…

22.01.2018 08:46 Paříž - Stížnosti hereček na sexuální zneužívání jsou "z veliké většiny pokrytecké, směšné a bez…

Zvrácenost? Tento řezník vyrábí nápoje z masa

22.01.2018 03:16 Berlín - Již téměř šest týdnů nabízí řezník Peter Klasse ze západu Německa nové nápoje z masa.…

Ženy se vydaly na pochod proti Trumpovi, ten jim poslal jízlivý tweet

21.01.2018 20:24 Londýn/Sydney/Washington - Tisíce lidí v Evropě a Austrálii se dnes připojily k druhému pochodu za…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama