Situace v Katalánsku připomíná užití nukleárních zbraní, píše evropský tisk
Barcelona – Katalánsko vyhlásilo nezávislost, Madrid regionální vládě zabavil funkce. Krize ve Španělsku se prohlubuje a už není cesty k návratu, píše dnes deník The Guardian. Nikdo na světě zatím nezávislé Katalánsko neuznal.
doporučujeme
Plánujete letos dovolenou v zahraničí? Naučte se jednu velmi důležitou věc, bude se vám hodit
Nová diabetická čokoláda i zmrzlina obsahují běžný cukr
Památník holocaustu v Letech bude o více než sto miliónů dražší
Pozdě odevzdané daňové přiznání? Podívejte se, co vám hrozí
Řecké ostrovy nebudou kvůli turistům již přijímat uprchlíky. Je to voda na mlýn pašerákům
Grilování je zdravé, ale... Jaké chyby rozhodně nedělat?
Sečete (ne)ochotně sekačkou trávu? Pozor, tohle všechno se může stát
Zatímco tisíce Katalánců vyšlo radostně do ulic poté, co tamní parlament konečně přijal rezoluci o nezávislosti, v Madridu byla reakce opačná. Centrální vláda se rozhodla k poslední možnosti, a to odebrat katalánské vládě a lídrům mandáty a sama převzala moc nad policí. Premiér Mariano Rajoy slíbil, že udělá vše proto, aby zastavil tuto nepříjemnou situaci. Jenže i když jedna strana radostně tleská, a ta druhá je vzteky bez sebe, všichni dobře ví, že konec je stále v nedohledu.
Proti nezávislosti je přitom v samotném Katalánsku řada lidí, staticky je to nejvyšší počet v historii, stejně tak se k tomu staví i Madrid nebo evropská unie. Co se děje v posledních hodinách může však situaci snadno změnit, centrální vláda uplatňuje neslavný 155. článek ústavy, který nebyl nikdy použit od dob diktátora Francisca Franca, tedy v dějinná moderního demokratického Španělského království.
The Guardian přirovnává situaci k použití nukleárních zbraní, tedy zlomový bot v neshodách, odkud už není cesty zpět. Naopak to bude jen a jen horší. Vina přitom neleží ani tak v Puigdemontovi, který před několika dny nabízel i možnost předčasných nových voleb, což by zemi do určité míry z krize vyvedlo. Jenže jeho snahy byly podkopány na obou stranách, když ho separatisté nazvali „podvodníkem“ a Madrid se zase nechytil šance, jak to vyřešit poněkud mírově.
Není pochyb o tom, že katalánská vláda ignorovala zákony, když uspořádala referendum bez souhlasu centrální vlády. Není pochyb o tom, premiér Rajoy jednal velmi nevhodně, když použil tolik násilí n lidi, kteří přišli přihodit svůj hlas do uren. Celé referendum se pak neslo v duchu násilí a šokující fotky obletěly celý svět, čímž Madrid přišel o podporu řadu lidí. A není pochyb o tom, že Evropská unie se chová, jako kdyby se jí nic z toho netýkalo, odmítlo mediaci a svorně tvrdí, že je to vnitřní záležitost Španělska.
Za současnou situaci v Katalánsku může spoustu stran, každý svoji troškou přispěl k oddálení konfliktu od řešení. A přitom je jasné, že jak Španělsko, tak i Katalánsko už hodně ztratilo, a to nejen ekonomicky, ale i na diplomatické scéně. Státy Evropské unie včetně České republiky už mezitím odmítly uznat nezávislé Katalánsko, stejně tak se vyjádřily i Spojené státy nebo Turecko.
Odpůrci migrantů spustili další velkou akci na hranicích. Běženci se ani…
25.04.2018 10:29 Paříž - Francouzský ministr vnitra Gerard Collomb oznámil, že navýší počet příslušníků pohraniční…
Macron chce ovládnout EU? Pomáhají mu Trump i extremisté, píše analytička
25.04.2018 10:02 Aktualizováno Washington - Stane se francouzský prezident Macron vůdčí postavou evropské politiky? Stále více…
Babiš žaluje slovenský list Nový Čas, žádá milion eur
25.04.2018 09:51 Bratislava - Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavatele nejčtenějšího slovenského listu…
Bitva mezi státy EU? Debata o víceletém rozpočtu bude složitá a bouřlivá
25.04.2018 09:34 Brusel - Státy Evropské unie čeká velmi dlouhé a komplikované vyjednávání o návrhu příštího…