Pokud Merkelová nesestaví novou vládu, ať jsou nové volby, navrhuje Schulz

Berlín – Největší rival kancléřky Angely Merkelové, Martin Schulz, se svou stranou odešel do opozice. Jenže nyní se mu naskytla nová možnost, jak zapůsobit na voliče. Nejsilnější strana CDU a její sesterská CSU mají v současné době problémy s vyjednáním koalice. Pokud nedojdou ke kompromisu, pak by se měly konat nové volby, požaduje lídr sociálnědemokratické strany.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Martin Schulz

V rozhovoru pro německý tisk Schulz řekl, že nevidí jinou možnost, pokud koaliční jednání nevyjdou. Současná politická krize je jen další v řadě, která oslabuje pozici Angely Merkelové. I přes jasné vítězství strany zde byl znatelný pokles podpory, vzestup pravice do parlamentu navíc předpovídá nespokojenost s kancléřčinou politikou a poslední dobou nešetří kritikou ani členové CDU a ozývají se hlasy, že je na čase mít „novou krev“.

Kromě Merkelové však zaznamenala pád i strana SPD Martina Schulze, ta hned po volbách odmítla být pro další období slabším koaličním partnerem vládnoucí CDU, proto Merkelová neměla jinou možnost, než najít nové koaliční partnery mezi svobodnými a Zelenými, rozmanitost stran a požadavků však ztěžují jednání.

Schulz dále řekl, že si je téměř jistý, že Merkelová jednání nakonec nějak zvládne, ale kdyby koalice nazvaná „Jamajka“ nevyšla, pak stejně jeho strana odmítne další koaliční spolupráci s CDU a CSU, kvůli tomu pak musí dojít k novým volbám. „Rozhodli jsme se jít do opozice a přesně jsme věděli, jaké to může mít důsledky,“ řekl Schulz.

Podle odborníků by další spolupráce strany s Merkelovou hluboce poškodila zájmy SPD, protože by další čtyři roky byla ve stínu kancléřky. Schulz odmítl komentovat, zda se bude i přes volební propad znovu ucházet o místo předsedy strany. Novinářům oznámil, že momentálně jsou zde vážnější problémy, než je jeho kandidatura, a že se chce soustředit na reformaci strany.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 22:33 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Italská policie při kontrole vozu našla arzenál zbraní

24.04.2018 22:20 Gorizia (Itálie) - Italská policie při rutinní silniční kontrole vozu, který do země přijel ze…

Británie odmítla přepravit nevyléčitelně nemocného chlapce do Říma

24.04.2018 20:58 Londýn/Řím - Britský soud dnes vyloučil přepravu nevyléčitelně nemocného batolete do Vatikánu,…

Policie zadržela kvůli korupci miliardáře Bollorého

24.04.2018 20:01 Paříž - Francouzská protikorupční policie dnes zadržela a vyslechla miliardáře Vincenta Bollorého.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama