Pokud Merkelová nesestaví novou vládu, ať jsou nové volby, navrhuje Schulz

Berlín – Největší rival kancléřky Angely Merkelové, Martin Schulz, se svou stranou odešel do opozice. Jenže nyní se mu naskytla nová možnost, jak zapůsobit na voliče. Nejsilnější strana CDU a její sesterská CSU mají v současné době problémy s vyjednáním koalice. Pokud nedojdou ke kompromisu, pak by se měly konat nové volby, požaduje lídr sociálnědemokratické strany.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Martin Schulz

V rozhovoru pro německý tisk Schulz řekl, že nevidí jinou možnost, pokud koaliční jednání nevyjdou. Současná politická krize je jen další v řadě, která oslabuje pozici Angely Merkelové. I přes jasné vítězství strany zde byl znatelný pokles podpory, vzestup pravice do parlamentu navíc předpovídá nespokojenost s kancléřčinou politikou a poslední dobou nešetří kritikou ani členové CDU a ozývají se hlasy, že je na čase mít „novou krev“.

Kromě Merkelové však zaznamenala pád i strana SPD Martina Schulze, ta hned po volbách odmítla být pro další období slabším koaličním partnerem vládnoucí CDU, proto Merkelová neměla jinou možnost, než najít nové koaliční partnery mezi svobodnými a Zelenými, rozmanitost stran a požadavků však ztěžují jednání.

Schulz dále řekl, že si je téměř jistý, že Merkelová jednání nakonec nějak zvládne, ale kdyby koalice nazvaná „Jamajka“ nevyšla, pak stejně jeho strana odmítne další koaliční spolupráci s CDU a CSU, kvůli tomu pak musí dojít k novým volbám. „Rozhodli jsme se jít do opozice a přesně jsme věděli, jaké to může mít důsledky,“ řekl Schulz.

Podle odborníků by další spolupráce strany s Merkelovou hluboce poškodila zájmy SPD, protože by další čtyři roky byla ve stínu kancléřky. Schulz odmítl komentovat, zda se bude i přes volební propad znovu ucházet o místo předsedy strany. Novinářům oznámil, že momentálně jsou zde vážnější problémy, než je jeho kandidatura, a že se chce soustředit na reformaci strany.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánský konstruktér vraždu novinářky plánoval. Před smrtí ji mučil pilou a…

23.01.2018 16:45 Kodaň - Dánský konstruktér Peter Madsen (47) podle státního zastupitelství vraždu švédské novinářky…

V centru Londýna evakuovali 1450 lidí, vypukla panika

23.01.2018 15:32 Aktualizováno Londýn - V centru Londýna byly dnes celé dopoledne kvůli úniku plynu z potrubí uzavřeny železniční…

Školák v Německu ubodal svého spolužáka

23.01.2018 14:10 Aktualizováno Dortmund - Ve škole v západoněmeckém městě Lünen dnes 15letý školák ubodal 14letého spolužáka. Oběť…

Babiš se zúčastní mnichovské konference, rád by pronesl projev

23.01.2018 13:34 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní mnichovské bezpečnostní konference, která se v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama