Nový úkol pro Merkelovou: Povede Evropskou unii, nebo ji nechá padnout?

Berlín - Pokusy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o reformu Evropské unie jsou k ničemu, pokud se do čela nepostaví Angela Merkelová, myslí si odborníci. A mnozí němečtí politici s nimi souhlasí. Z Bundestagu nyní zní hlasy, že pokud se Německo neujme vedení, pak celá Evropská unie padne.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Angela Merkelová

Bývalý ministr zahraničí Joschka Fischer tvrdí, že jediný způsob, jak zachránit EU, je přes hlubokou reformu. Současný status quo a nicnedělání už nejde udržet. Nepřímo pak v rozhovoru s televizí obvinil vládu a kancléřku Angelu Merkelovou z toho, že nejdou Macronovi naproti a nepomáhají mu ve snaze zachránit Unii.

Fischer řekl, že další nicnedělání je zkrátka nepřijatelné, jenže Německo je nyní ve vnitřním chaosu a rozporu, když veškeré pokusy o vytvoření koalice zatím selhávají. Politik se však domnívá, že čím déle bude Německo odkládat řešení problémů v EU? tím těžší bude pak náprava situace.

"Macronův plán musí uspět, je to klíčové i pro Německo," řekl Fischer deníku the Finacial Times. "Proto jsem někdy až překvapený reakcemi z Německa. Lidi neustále říkají, že mu možná pomůžeme, možná taky ne... Zahrávají si zkrátka s ohněm," dodává. Politologové nepředpokládají, že by se Angela Merkelová k plánům francouzského prezidenta vyjádřila, dokud nebude mít úspěšně sestavenou koalici.

V Německu se momentálně jedná o koalici nazvanou "Jamajka", kde by měli usednout představitelé CDU a CSU, liberálové a Zelení. Současná jednání se však zasekla na důležitém tématu, a tím je migrace. Veřejnost se obává, že nová vláda nebude sestavená do konce roku, čímž zanechává Německo nesmírně zranitelné. Také hrozí, že by mohly být předčasné volby.

Když Emmanuel Macron před několika měsíci byl zvolen francouzským prezidentem, všichni předpokládali, že se tím posílí francouzsko-německé vztahy. Kancléřka Merkelová však zatím neřekla prakticky žádnou chválu na horlivého politika, který si okamžitě dal za úkol reformaci EU. Když Macron v září přišel se svými plány, německá kancléřka je odmítla komentovat a pouze novinářům oznámila, že je stále brzo na závěry.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Řecku to vře: 50 tisíc lidí protestovalo kvůli názvu Makedonie, spor…

21.01.2018 17:32 Aktualizováno Soluň - V severořecké Soluni dnes demonstrovalo na 50.000 lidí kvůli sporu o to, zda má bývalá…

Vláda Merkelové zachráněna? SPD se vyslovila pro koaliční rozhovory s CDU…

21.01.2018 17:06 Aktualizováno Bonn - Němečtí sociální demokraté (SPD) zahájí koaliční rozhovory s CDU/CSU kancléřky Angely…

V Chotěbuzi opět vypukly konflikty mezi Němci a cizinci

21.01.2018 16:45 Chotěbuz - Ve východoněmeckém městě Chotěbuz opět propukly konflikty mezi Němci a cizinci. Na…

Druhá migrační vlna do EU? Saského ministra děsí reforma azylového systému

21.01.2018 16:16 Aktualizováno Drážďany - Saský ministr vnitra Roland Wöller zkritizoval navrhovanou reformu azylového systému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama