Španělský soud požádal Belgii o zatčení Puigdemonta

Barcelona - Španělský soud dnes požádal belgické úřady o zatčení bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyř obviněných exministrů pobývajících v Bruselu.

Přidejte svůj názor

Katalánsko, Barcelona /Španělsko/

Informují o tom španělská média, podle nichž soud vydal vnitrostátní i evropský zatykač poté, co zamítl žádost politiků vypovídat na dálku prostřednictvím videopřenosu. Puigdemontův právník dnes uvedl, že jeho klient chce proti vydání bojovat zákonnými prostředky.

Soudkyně Carmen Lamelaová vyhověla prokuratuře, která o vydání zatykače požádala ve čtvrtek. Podle zdrojů listu La Vanguardia byla soudkyně rozhodnuta vydat zatykač hned téhož dne, kvůli neodkladným záležitostem v jiných případech se však k formulaci zdůvodnění dostala až dnes. Některé španělské neoficiální zdroje přitom již ve čtvrtek tvrdily, že zatykač byl vydán.

Lamelaová uvedla, že Puigdemont "zneužíval svého úředního postavení" k přípravě referenda o katalánské nezávislopsti a k vyhlášení této nezávislosti, což porušuje španělskou ústavu. Zodpovídat se podle soudkyně musí osobně před soudem v Madridu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je střet s Ruskem nevyhnutelný? Máme informace přímo z centrály NATO

17.11.2017 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR – Vzhledem k napjatým vztahům mezi NATO a Ruskem se nezřídka hovoří o druhé studené válce,…

V Anglii se srazil vrtulník s letadlem, několik mrtvých

17.11.2017 21:56 Aktualizováno Londýn - Na jihovýchodě Anglie se dnes ve vzduchu srazila helikoptéra s malým letadlem.

Řecko si dnes připomnělo 44. výročí potlačení vzpoury studentů

17.11.2017 20:58 Atény - Zhruba 20 tisíc lidí se dnes v Řecku zúčastnilo vzpomínkových akcí u příležitosti 44.…

Merkelová je ohledně budoucnosti optimistická. V koaličním jednání ale…

17.11.2017 19:43 Aktualizováno Berlín - Jednání o německé vládní koalici dnes večer vstoupilo do závěrečné a podle některých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama