Varšava zuří kvůli výrokům německé ministryně, Berlín se prý vměšuje do polských záležitostí

Varšava - Výroky německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové pořádně naštvaly polské ministerstvo obrany.  Ministryně hovořila o zdravém odporu mladé generace v Polsku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany

Vysvětlení, že vyjádření ministryně byla vytržena z kontextu a že německá politika nevzniká během televizní talkshow, odmítla Varšava akceptovat. Ministr Antoni Macierewicz nechal předvolat vojenského přidělence z německého velvyslanectví. „Pokládáme za nepřípustné, aby ministr členského státu NATO vyzýval občany jiného (členského) státu k protivládním akcím," prohlásila resortní mluvčí, podplukovnice Anna Peziolová.

„Konečně jsme přistihli německé politiky, že se přeci jen pokoušejí vměšovat do vnitřních záležitostí Polska," zareagoval vzápětí v polských médiích ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Berlín podle něj poslední dva roky přitom ujišťoval Varšavu o „politické neutralitě".

V televizi ZDF Von der Leyenová uvedla, že její děti díky programu Erasmus studovaly v Polsku v době, kdy liberální vládu vystřídal současný kabinet konzervativní a nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS). „Musíme podporovat zdravý, demokratický odpor mladé generace v Polsku. Naší úlohou je podporovat debaty, spor s Polskem a s Maďarskem. Proto si nemyslím, že bychom měli jít (v prohlubování evropské integrace) kupředu v příliš malé skupině, ale stále se musíme snažit táhnout za sebou celou Evropu," řekla ministryně.

Německá politička dodala, že je záhodno se zasazovat za východní Evropu a nelze se jí tak snadno zřeknout, pokud člověk ví o polské Solidaritě či o boji Pobaltí o svobodu.

Berlín se až donedávna pokoušel mírnit konflikt mezi polskou vládou a Evropskou komisí ohledně změn, které v Polsku vzbuzují obavy o demokracii a právní stát. Naposledy se ale kancléřka Angela Merkelová ke kritice přidala. Z Varšavy se naopak v poslední době ozývá volání, že země by měla požadovat od Německa válečné reparace.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpůrci migrantů spustili další velkou akci na hranicích. Běženci se ani…

25.04.2018 10:29 Paříž - Francouzský ministr vnitra Gerard Collomb oznámil, že navýší počet příslušníků pohraniční…

Macron chce ovládnout EU? Pomáhají mu Trump i extremisté, píše analytička

25.04.2018 10:02 Aktualizováno Washington - Stane se francouzský prezident Macron vůdčí postavou evropské politiky? Stále více…

Babiš žaluje slovenský list Nový Čas, žádá milion eur

25.04.2018 09:51 Bratislava - Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavatele nejčtenějšího slovenského listu…

Bitva mezi státy EU? Debata o víceletém rozpočtu bude složitá a bouřlivá

25.04.2018 09:34 Brusel - Státy Evropské unie čeká velmi dlouhé a komplikované vyjednávání o návrhu příštího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama