Varšava zuří kvůli výrokům německé ministryně, Berlín se prý vměšuje do polských záležitostí

Varšava - Výroky německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové pořádně naštvaly polské ministerstvo obrany.  Ministryně hovořila o zdravém odporu mladé generace v Polsku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany

Vysvětlení, že vyjádření ministryně byla vytržena z kontextu a že německá politika nevzniká během televizní talkshow, odmítla Varšava akceptovat. Ministr Antoni Macierewicz nechal předvolat vojenského přidělence z německého velvyslanectví. „Pokládáme za nepřípustné, aby ministr členského státu NATO vyzýval občany jiného (členského) státu k protivládním akcím," prohlásila resortní mluvčí, podplukovnice Anna Peziolová.

„Konečně jsme přistihli německé politiky, že se přeci jen pokoušejí vměšovat do vnitřních záležitostí Polska," zareagoval vzápětí v polských médiích ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Berlín podle něj poslední dva roky přitom ujišťoval Varšavu o „politické neutralitě".

V televizi ZDF Von der Leyenová uvedla, že její děti díky programu Erasmus studovaly v Polsku v době, kdy liberální vládu vystřídal současný kabinet konzervativní a nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS). „Musíme podporovat zdravý, demokratický odpor mladé generace v Polsku. Naší úlohou je podporovat debaty, spor s Polskem a s Maďarskem. Proto si nemyslím, že bychom měli jít (v prohlubování evropské integrace) kupředu v příliš malé skupině, ale stále se musíme snažit táhnout za sebou celou Evropu," řekla ministryně.

Německá politička dodala, že je záhodno se zasazovat za východní Evropu a nelze se jí tak snadno zřeknout, pokud člověk ví o polské Solidaritě či o boji Pobaltí o svobodu.

Berlín se až donedávna pokoušel mírnit konflikt mezi polskou vládou a Evropskou komisí ohledně změn, které v Polsku vzbuzují obavy o demokracii a právní stát. Naposledy se ale kancléřka Angela Merkelová ke kritice přidala. Z Varšavy se naopak v poslední době ozývá volání, že země by měla požadovat od Německa válečné reparace.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je střet s Ruskem nevyhnutelný? Máme informace přímo z centrály NATO

17.11.2017 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR – Vzhledem k napjatým vztahům mezi NATO a Ruskem se nezřídka hovoří o druhé studené válce,…

V Anglii se srazil vrtulník s letadlem, několik mrtvých

17.11.2017 21:56 Aktualizováno Londýn - Na jihovýchodě Anglie se dnes ve vzduchu srazila helikoptéra s malým letadlem.

Řecko si dnes připomnělo 44. výročí potlačení vzpoury studentů

17.11.2017 20:58 Atény - Zhruba 20 tisíc lidí se dnes v Řecku zúčastnilo vzpomínkových akcí u příležitosti 44.…

Merkelová je ohledně budoucnosti optimistická. V koaličním jednání ale…

17.11.2017 19:43 Aktualizováno Berlín - Jednání o německé vládní koalici dnes večer vstoupilo do závěrečné a podle některých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama