Speciální procházka po Budapešti prý pomáhá překonávat strach z muslimů, největší zájem mají ženy

Budapešť - Procházka s průvodcem zaměřená na muslimskou obec v Budapešti a její mešity se stala populární mezi Maďary jako způsob, jak překonat obavy zrozené z bouřlivé vládní kampaně proti migrantům. Maďarská muslimská komunita podle odhadů čítá zhruba 40.000 lidí. Rozrostla se za migrační krize v roce 2015, většina z místních muslimů ale přišla už dříve studovat na maďarských univerzitách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Muslim

„Musím říci, že procházka 'Muslimové mezi námi' je nejoblíbenější," řekla agentuře Reuters Anna Lenardová z cestovní kanceláře Setamuhely (Budapest Walkshop), nabízející tři desítky různých výletů zaměřených na místní architektury i muslimskou a židovskou komunitu.

Před třemi lety, když s muslimskou procházkou začínala, o ni mělo zájem pouze pár lidí. Nyní ji absolvuje na 80 lidí měsíčně. „Většina lidí se s muslimy v životě nesetkala. A to spolu s tím, co slyší každý den v médiích, způsobuje v běžném životě spoustu napětí a stresu. Myslím, že to je hlavní důvod, proč se teď lidi jen hrnou," uvedla.

Většina zájemců o čtyřhodinové putování má podle ní vysokoškolské vzdělání, ze dvou třetin jde o ženy. „Velice se zajímám o vše multikulturní a o kultury a náboženství mezi námi," uvedla psycholožka Nauszika. „Je to nejlepší způsob, jak se zbavit obav, když se začnete vyptávat někoho, koho se bojíte," tvrdí průvodkyně a odbornice na Afriku Marianna Karmanová, která sama konvertovala k islámu. „Tito lidé se rozhodli vyrazit na procházku, protože chtěli mluvit o problému. Chtějí bojovat proti svému strachu."

Při muslimské vycházce se typická skupina asi 30 lidí nejdříve podívá do malé mešity skryté ve starém bytě, kde se muslimové před návštěvníky modlí. Další zastávky na trase zahrnují muslimské obchody a největší budapešťskou mešitu, která se nachází v bývalé kancelářské budově.

Přestože za vrcholící krize přišly přes Balkán stovky tisíc migrantů, většina odešla do bohatších částí západní Evropy. Nicméně podíl lidí považovaných za xenofobní a nesoucích nelibě přistěhovalce z ciziny podle údajů agentury Tárki během letoška přesáhl 60 procent. Během dvou let stoupl o 19 procentních bodů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude to bolet! Analýza varuje Evropskou unii před katastrofou

21.01.2018 00:01 NÁZOR - Jen kvůli tomu, že jde o klaunskou show, která téměř každý den nabízí nové epizody, nelze…

Uprchlici jsou v šoku: Evropu jsme si představovali úplně jinak. Tohle je…

20.01.2018 22:03 Aktualizováno Novináři amerického deníku The Washington Post (WP) se vydali do řeckého uprchlického tábora Moria.…

Rumunsko se opět bouří, tisíce lidí protestovaly proti reformě justice

20.01.2018 21:56 Bukurešť - Přes 10 tisíc lidí dnes v Rumunsku protestovalo proti novým zákonům, které schválil…

Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

20.01.2018 21:14 Aktualizováno Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama