Švýcarského špióna stihl v Německu trest, hájil se touhou po adrenalinu

Frankfurt nad Mohanem - Švýcar (54) byl v Německu shledán vinným ze špionáže, soud mu uložil podmíněný trest ve výši jednoho roku a deseti měsíců odnětí svobody. Kauza pošramotila vztahy mezi Berlínem a Bernem.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V kauze šlo o snahu Švýcarska objasnit, jak německé finanční úřady postupovaly při kontroverzních nákupech dat ze švýcarských bank.

Německé úřady informace o kontech kupují proto, aby zjistily, zda ve Švýcarsku nejsou uložené nezdaněné peníze německých občanů, jak se tomu opakovaně v minulosti stalo.

Daniel M. v Německu nejméně mezi červencem 2011 a únorem 2015 v zájmu "cizí moci" prováděl špionáž. O jeho nasazení s cílem zjistit totožnost daňových úředníků, kteří se podílejí na nákupu dat o klientech švýcarských bank, věděli vysoce postavení švýcarští politici, což značně poznamenalo vztahy s Německem.

Švýcar se koncem října ke špionáži přiznal. Soudu řekl, že od švýcarské tajné služby NDB dostal na špionážní aktivity peníze. Celkem měl k dispozici kolem 90.000 eur (2,3 milionu Kč). Svou nelegální činnost Daniel M. zdůvodnil mimo jiné patriotismem a touhou po dobrodružství.

Přiznání bylo součásti dohody o výši trestu. Obžaloba požadovala podmíněný trest ve výši dvou let, obhajoba doporučovala půldruhého roku. Soud se rozhodl pro střední cestu. Danielovi M. také uložil finanční trest ve výši 25.000 eur.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Norimberka bouralo auto s Čechy. Jedna žena zemřela, čtyři lidé byli…

25.04.2018 22:00 Norimberk - Při srážce českého vozu s nákladním autem na dálnici u Norimberka zemřela dnes…

EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká…

25.04.2018 21:19 Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi…

Separatistická organizace ETA odevzdala francouzské justici zbraně a munici

25.04.2018 21:06 Bayonne - Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes francouzské justici předala…

Morawiecki a Pellegrini se shodli v pohledu na peníze z EU

25.04.2018 20:16 Aktualizováno Varšava - Polsko a Slovensko mají prakticky shodné názory na budoucnost kohezních fondů (fondů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama