Misi NATO v Afghánistánu hodlá posílit 27 zemí, víc vojáků vyšle i Česko

Brusel - Celkem 27 států dnes oznámilo záměr zvýšit v příštích měsících počty svých vojáků ve výcvikové misi Rozhodná podpora (Resolute support) v Afghánistánu. O několik desítek z nynějších přibližně 250 by mohla počty navýšit také Česká republika.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Afghanistán

"Velikost naší mise se zvýší z asi 13.000 na přibližně 16.000 vojáků," prohlásil po jednání zemí Severoatlantické aliance a dalších států generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

ČR má nyní v Afghánistánu strážní rotu na základně Bagrám, vojenské zdravotníky a pomáhá s výcvikem pilotů a pozemního personálu afghánského letectva.

Mezinárodní mise organizovaná NATO v Afghánistánu nevede bojové operace, jejich tíha leží na asi 300.000 příslušnících afghánských bezpečnostních sil. S jejich výcvikem a podporou pomáhají právě aliance a její partnerské státy. NATO je také rozhodnuto afghánské síly platit nejméně do roku 2020, každý rok na to padne skoro miliarda dolarů.

Spojené státy, jejichž vojáci nyní představují asi 40 procent sil mise Rozhodná podpora, se v rámci své nové strategie pro jihovýchodní Asii rozhodly svou účast v Afghánistánu rozšířit. Z celkového zvýšení o asi 3000 vojáků by na USA měla připadnout přibližně polovina. "Jsme v procesu generování sil. Ještě jsme jej nedokončili, takže není možné oznámit nějaká konečná čísla ohledně toho, jak budou jednotlivé země v příštím roce přispívat," podotkl dnes Stoltenberg.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zraněná Merkelová hledá nové koaliční partnery, nikdo se s ní ale nechce…

23.11.2017 08:48 Berlín - Kancléřka Angela Merkelová dostala už jednu ránu ve volbách kvůli nízkému výsledku, nyní…

Invaze jelenů. Řidiče na jihu Maďarska zaskočila neobvyklá podívaná +VIDEO

23.11.2017 07:40 Budapešť - Řidiče na jihu Maďarska u chorvatských hranic zaskočilo stádo jelenů. Bylo tak početné,…

AfD šokovala Německo. Chce vracet uprchlíky domů

22.11.2017 21:52 Aktualizováno Berlín - Pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) dnes vyvolala ve Spolkovém sněmu vlnu…

Muslimové to v Evropě nebudou mít lehké. Francie zavádí přísné opatření

22.11.2017 21:52 Aktualizováno Paříž - Hlavní město Francie je známá jako romantická destinace mnoho zahraničních turistů, v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama