Utrpení migrantů v Libyi: Pozorovatelé byli zděšeni tím, co viděli. Na vině je i EU

Ženeva - Vysoký komisař OSN pro lidská práva označil spolupráci EU a Libye na omezení přílivu migrantů za nehumánní. Poukázal hlavně na údajné zhoršování podmínek migrantů v libyjských zadržovacích centrech.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Uprchlíci

"Mezinárodní společenství nemůže nadále zavírat oči před nepředstavitelnými hrůzami, které musí snášet migranti v Libyi, a chtít, aby se situace upravila pouhým zlepšením podmínek zadržování," prohlásil Zajd Raad Husajn.

Podle něj je nehumánní sama "politika EU spočívající v pomoci libyjské pobřežní stráži při zachycování a navracení migrantů". "Utrpení migrantů zadržovaných v Libyi je urážkou svědomí lidstva," dodal Husajn s tím, že situace se stává "katastrofální".

zdroj: YouTube

Apel zazněl den poté, co ve Švýcarsku zasedala takzvaná kontaktní skupina pro migrační trasu centrálního Středomoří, zahrnující 13 evropských a afrických zemí včetně Libye. Skupina v Bernu slíbila, že podmínky migrantů v zadržovacích centrech v Libyi se zlepší a bude hledat způsoby, jak zajistit Afričanům legální přístup do Evropy, například prostřednictvím udělování stipendií.

Zadržovací centra pro uprchlíky v Libyi označila Organizace spojených národů už dříve za nelidská, a to například kvůli zneužívání, ke kterému v nich dochází, i kvůli nedostatku základní hygieny, lékařské péče a jídla.

Zajd Raad Husajn dnes kritizoval EU a Itálii, že pomáhají libyjské pobřežní stráži ve snaze zadržovat čluny s migranty na moři, přestože organizace hájící lidská práva vyjadřují své znepokojení nad osudem migrantů.

Pozorovatelé byli počátkem listopadu v Tripolisu, kde zadržovací centra navštívili a hovořili s migranty. "Pozorovatelé byli šokováni tím, co viděli: tisícovky pohublých a traumatizovaných mužů, žen a dětí, namačkaných jeden na druhého, zavřených v hangárech a zbavených důstojnosti," citovala komisaře agentura AFP.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti se potkali na muslimské seznamce, pak spolu v Británii…

22.02.2018 21:03 Londýn - Muž a žena, kteří se poznali na seznamce pro muslimy a poté společně plánovali spáchat v…

Islamolog Ramadan obviněný ze znásilnění zůstává ve vazbě, nepomohla ani…

22.02.2018 20:36 Paříž - Francouzský soud dnes odmítl propustit z vazby islamologa Tariqa Ramadana, který je obviněn…

Princi Harrymu a jeho snoubence přišel podezřelý balíček s bílým práškem a…

22.02.2018 19:10 Londýn - Britská policie zahájila vyšetřování kvůli podezřelému balíčku, který dorazil minulý týden…

Švédská tajná služba varovala před zásahy do voleb, největší hrozbou je…

22.02.2018 19:02 Stockholm - Švédská tajná služba se obává, že parlamentní volby ve Švédsku, které se budou konat na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama