Utrpení migrantů v Libyi: Pozorovatelé byli zděšeni tím, co viděli. Na vině je i EU

Ženeva - Vysoký komisař OSN pro lidská práva označil spolupráci EU a Libye na omezení přílivu migrantů za nehumánní. Poukázal hlavně na údajné zhoršování podmínek migrantů v libyjských zadržovacích centrech.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Uprchlíci

"Mezinárodní společenství nemůže nadále zavírat oči před nepředstavitelnými hrůzami, které musí snášet migranti v Libyi, a chtít, aby se situace upravila pouhým zlepšením podmínek zadržování," prohlásil Zajd Raad Husajn.

Podle něj je nehumánní sama "politika EU spočívající v pomoci libyjské pobřežní stráži při zachycování a navracení migrantů". "Utrpení migrantů zadržovaných v Libyi je urážkou svědomí lidstva," dodal Husajn s tím, že situace se stává "katastrofální".

zdroj: YouTube

Apel zazněl den poté, co ve Švýcarsku zasedala takzvaná kontaktní skupina pro migrační trasu centrálního Středomoří, zahrnující 13 evropských a afrických zemí včetně Libye. Skupina v Bernu slíbila, že podmínky migrantů v zadržovacích centrech v Libyi se zlepší a bude hledat způsoby, jak zajistit Afričanům legální přístup do Evropy, například prostřednictvím udělování stipendií.

Zadržovací centra pro uprchlíky v Libyi označila Organizace spojených národů už dříve za nelidská, a to například kvůli zneužívání, ke kterému v nich dochází, i kvůli nedostatku základní hygieny, lékařské péče a jídla.

Zajd Raad Husajn dnes kritizoval EU a Itálii, že pomáhají libyjské pobřežní stráži ve snaze zadržovat čluny s migranty na moři, přestože organizace hájící lidská práva vyjadřují své znepokojení nad osudem migrantů.

Pozorovatelé byli počátkem listopadu v Tripolisu, kde zadržovací centra navštívili a hovořili s migranty. "Pozorovatelé byli šokováni tím, co viděli: tisícovky pohublých a traumatizovaných mužů, žen a dětí, namačkaných jeden na druhého, zavřených v hangárech a zbavených důstojnosti," citovala komisaře agentura AFP.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zraněná Merkelová hledá nové koaliční partnery, nikdo se s ní ale nechce…

23.11.2017 08:48 Berlín - Kancléřka Angela Merkelová dostala už jednu ránu ve volbách kvůli nízkému výsledku, nyní…

Invaze jelenů. Řidiče na jihu Maďarska zaskočila neobvyklá podívaná +VIDEO

23.11.2017 07:40 Budapešť - Řidiče na jihu Maďarska u chorvatských hranic zaskočilo stádo jelenů. Bylo tak početné,…

AfD šokovala Německo. Chce vracet uprchlíky domů

22.11.2017 21:52 Aktualizováno Berlín - Pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) dnes vyvolala ve Spolkovém sněmu vlnu…

Muslimové to v Evropě nebudou mít lehké. Francie zavádí přísné opatření

22.11.2017 21:52 Aktualizováno Paříž - Hlavní město Francie je známá jako romantická destinace mnoho zahraničních turistů, v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama