Evropská komise zatím kvůli kvótám Česko k unijnímu soudu neposlala

Brusel - Kvůli českému odmítání přebírat žadatele o azyl z Itálie a Řecka podle jednorázového systému kvót se zatím Evropská komise na soud Evropské unie neobrátila. Program, předpokládající původně přerozdělení až 120.000 osob, skončil po dvou letech letos v září. 

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos dnes poznamenal, že doufá, že v této věci Česko, ale také Polsko a Maďarsko, ještě změní názor. V rámci jednorázového mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl z dvou tehdy migrací zatížených jihoevropských zemí, který byl domluven v roce 2015, si zatím ostatní státy převzaly přes 31.500 osob. Vyplývá to z nejnovější zprávy o vývoji migrace a souvisejících evropských programů.

Program skončil v září, žádný další migrant už tak do něj nemůže být nově zařazen. V obou státech ale stále na přejezd do jiné unijní země dál čekají stovky uprchlíků splňujících podmínky, kteří se do něj ještě stihli dostat. V Řecku je to podle komise asi 750 osob a v Itálii přibližně 3100 lidí. Avramopulos dnes opět vyzval všechny země EU, aby splnily svou povinnost a tyto osoby si ještě převzaly.

Komise vede s třemi středoevropskými státy řízení pro nesplnění povinnosti kvůli tomu, že do programu nenabízely volná místa tak, jak podle dohodnutých pravidel měly. Praha, Varšava a Budapešť opakovaně upozorňují na malou reálnou funkčnost celého mechanismu a výrazně nižší počty skutečně přesunutých migrantů.

Komise stojí před rozhodnutím, zda věc předat unijnímu soudu. Ten by mohl zemím uložit vysokou jednorázovou pokutu či opakované penále do chvíle, než začnou své povinnosti plnit. Podle informací ČTK měla komise původně o předání věci soudu rozhodnout tento týden, nakonec však byla věc ještě odložena.

Na otázku, zda bude otázka vyřešena do konce letošního roku Avramopulos odpověděl: „Možná. Doufejme.“ Připomněl, že unijní soud letos oprávněnost jednorázového relokačního mechanismu potvrdil, a proto by trojice zemí měla změnit svůj odmítavý postoj. Praha reálně převzala z Řecka 12 žadatelů o azyl, Polsko a Maďarsko nikoho. Slovensko se řízení vyhnulo, ačkoliv převzalo jen 16 lidí. Bratislava totiž včas do programu nabídla volná místa.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety KLDR zasáhnou i střední Evropu? Německá rozvědka má obavy

18.03.2018 21:49 Aktualizováno Berlín - Spolková zpravodajská služba sice pozitivně vyhodnotila nedávná vyjednávání mezi Severní a…

Otrava Novičokem? Ruský diplomat upozornil na podezřelou věc

18.03.2018 21:14 Aktualizováno Londýn - Šéf britské diplomacie Boris Johnson trvá na svém a zopakoval, že stopa z vyšetřování…

Putin drtivě vyhrál volby, na Krymu získal dokonce 92 procent hlasů

18.03.2018 20:33 Aktualizováno Moskva - Šéf Kremlu Vladimir Putin dnes podle očekávání s přehledem obhájil už v prvním kole…

Puigdemont lituje, že po katalánském referendu zaváhal. Madridu padl do…

18.03.2018 20:18 Aktualizováno Ženeva/Barcelona - Katalánský expremiér Carles Puigdemont lituje, že odložil vyhlášení nezávislosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama