Kontroverzní Orbánům zákon slaví úspěch, přibylo milion nových Maďarů

Budapešť - Maďarsko od počátku roku 2011 umožňuje získat občanství všem, kteří doloží přímé maďarské předky a alespoň základní znalost maďarštiny. V Maďarsku přitom nemusí mít trvalé bydliště. Občanství už takto obdrželo milion lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Maďarsko

Maďarské občanství na základě kontroverzního zákona, který prosadil premiér Viktor Orbán, získali většinou obyvatelé zemí sousedících s Maďarskem - Slovenska, Srbska, Rumunska či Ukrajiny, informovala s odvoláním na vládu agentura AFP.

"Zaznamenali jsme milióntou přísahu nového maďarského občana," uvedl ve středu vicepremiér Zsolt Semjén. Podle něj získali zhruba 870.000 pasů Maďaři žijící ve střední Evropě a 132.000 Maďaři žijící v dalších zemích po celém světě.

Na čas zákon vedl ke zvýšení napětí ve vztazích Maďarska se sousedními státy. Například Bratislava reagovala normou, podle které občané Slovenska přijetím občanství cizí země ztrácejí to slovenské.

Kritici premiéra Orbána obviňují z toho, že maďarské občanství uděluje ve snaze získat na svou stranu další věrné voliče. V roce 2014 skutečně většina Maďarů žijících v zahraničí podpořila ve volbách jeho stranu Fidesz.

Statisíce etnických Maďarů se ocitly mimo území moderního Maďarska poté, co v důsledku první světové války a následné trianonské mírové smlouvy země přišla o část území.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co by se asi dělo, kdyby totéž udělal Zeman? Hašek a Škromach opět úřadují

21.03.2018 08:41 Praha – Slovenský prezident Andrej Kiska odmítl jmenovat novou vládu ve složení, které mu…

Vše bylo jinak? Kuciak a jeho snoubenka nezemřeli tak, jak se původně…

20.03.2018 22:03 Aktualizováno Bratislava – Od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynul…

Ve Francii zadrželi pašeráky, kteří dováželi štěňata ze Slovenska

20.03.2018 22:00 Paříž - Bývalého veterináře a jeho partnerku zadržela na východě Francie policie kvůli podezření z…

Volby do Evropského parlamentu budou na konci příštího května

20.03.2018 20:44 Brusel - Příští volby do Evropského parlamentu se uskuteční v rozmezí 23. až 26. května 2019.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama