Kontroverzní Orbánům zákon slaví úspěch, přibylo milion nových Maďarů

Budapešť - Maďarsko od počátku roku 2011 umožňuje získat občanství všem, kteří doloží přímé maďarské předky a alespoň základní znalost maďarštiny. V Maďarsku přitom nemusí mít trvalé bydliště. Občanství už takto obdrželo milion lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Maďarsko

Maďarské občanství na základě kontroverzního zákona, který prosadil premiér Viktor Orbán, získali většinou obyvatelé zemí sousedících s Maďarskem - Slovenska, Srbska, Rumunska či Ukrajiny, informovala s odvoláním na vládu agentura AFP.

"Zaznamenali jsme milióntou přísahu nového maďarského občana," uvedl ve středu vicepremiér Zsolt Semjén. Podle něj získali zhruba 870.000 pasů Maďaři žijící ve střední Evropě a 132.000 Maďaři žijící v dalších zemích po celém světě.

Na čas zákon vedl ke zvýšení napětí ve vztazích Maďarska se sousedními státy. Například Bratislava reagovala normou, podle které občané Slovenska přijetím občanství cizí země ztrácejí to slovenské.

Kritici premiéra Orbána obviňují z toho, že maďarské občanství uděluje ve snaze získat na svou stranu další věrné voliče. V roce 2014 skutečně většina Maďarů žijících v zahraničí podpořila ve volbách jeho stranu Fidesz.

Statisíce etnických Maďarů se ocitly mimo území moderního Maďarska poté, co v důsledku první světové války a následné trianonské mírové smlouvy země přišla o část území.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Kdo podporuje teroristy? Zbraně IS mají podivný původ

16.12.2017 12:01 Aktualizováno Londýn - Zbraně pocházející z východní a střední Evropy tvoří třetinu arzenálu teroristické…

Seehofer si pochvaluje usmíření mezi Českem a Bavorskem

16.12.2017 11:51 Berlín - Končící bavorský premiér Horst Seehofer dnes jako jeden z úspěchů posledních let vyzdvihl…

Dohra devět let staré kauzy? Číňané vykupují mléko pro kojence

16.12.2017 11:05 Kodaň - Čínští turisté vykupují kodaňské obchody s organickým mlékem pro kojence. Některé prodejny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama