Země EU se na neformálním summitu radí o zlepšeního pracovní trhu, přijaly evropský pilíř sociálních práv

Göteborg (Švédsko) - Představitelé členských zemí Evropské unie se dnes v jihošvédském Göteborgu na neformálním summitu EU radí, jak zlepšit přístup na pracovní trh, jak vytvořit spravedlivé prostředí pro zaměstnance a zaměstnavatele a jak se připravit na budoucí změny na pracovním trhu.

Přidejte svůj názor

Sídlo Evropského parlamentu

Česko zastupuje premiér Bohuslav Sobotka. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na úvod poznamenal, že uspořádat sociální summit trvalo 20 let.

Juncker, který je spolu se švédským premiérem Stefanem Löfvenem hostitelem dnešní vrcholné schůzky, připomněl, že na summitu o zaměstnanosti v Lucemburku v roce 1997 se členské státy dohodly, že budou sociální summity pořádat alespoň jednou ročně. "Trvalo to dvacet let," řekl o svolání dnešního summitu, jehož tématem je spravedlivé zaměstnávání a růst.

Löfven v zahajovacím projevu prohlásil, že prioritou jsou občané a jejich sociální zázemí. "Naše hospodářství a pracovní trh se zásadně mění a mění se i výzvy, kterým čelíme, proto je nutné hledat nové cesty," řekl švédský premiér. "A o tom bude tento summit jednat," dodal.

Dnešní jednání jsou rozdělena do tří skupin. Sobotka bude s kolegy z Finska, Polska, Malty, Španělska, Nizozemska, Rumunska a Chorvatska debatovat o problematice přístupu na pracovní trh, konkrétně o rovnoprávnosti mužů a žen nebo o tom, jaké kroky mohou jednotlivé státy či EU podniknout, aby podpořily vznik nových pracovních míst a aby co nejvíce usnadnily lidem vstup na trh práce.

Sobotka před začátkem summitu prohlásil, že by se rád zaměřil na výměnu zkušeností. Silnou stránku České republiky vidí v nízké nezaměstnanosti, která v Česku činí 3,6 procenta, což je nejméně v celé EU.

EU přijala evropský pilíř sociálních práv

Evropská unie přijala evropský pilíř sociálních práv, což je dvacítka principů, podle kterých by měla být formulována budoucí evropská sociální politika. Dokument je souborem doporučení, právní závaznost tedy nemá. Podpisem pilíře skončila hlavní část sociálního summitu. Druhou částí je pracovní oběd, na kterém v rámci takzvané Agendy lídrů, což je plán předsedy Evropské rady Donalda Tuska o podobě evropské integrace, šéfové členských zemí diskutují mimo jiné o možném rozšíření studentského výměnného programu Erasmus.

Myšlenku sociálního pilíře před dvěma roky představil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, jeho vznik pak završilo letošní říjnové jednání unijních ministrů pro zaměstnanost a sociální věci v Lucemburku, kteří dokument jednomyslně přijali. Dnešní slavnostní vyhlášení pilíře stvrdili svými podpisy Juncker, předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani a estonský premiér Jüri Ratas, jehož země nyní unii předsedá.

"Naše unie vždy byla v jádru vždy sociálním projektem. To je více než jen jednotný trh, více než peníze, více než euro. Je to o našich hodnotách a o způsobu našeho života," řekl Juncker. "Dnes jsme včlenili naše společné hodnoty a závazky do souboru dvaceti principů a práv. Od práva na spravedlivou mzdu po právo na zdravotní péči, od práva na celoživotní vzdělávání, lepší vyváženost pracovního a soukromého života a rovnost pohlaví po minimální příjem," dodal předseda Evropské komise.

Dokument je rozdělen do tří kapitol: první se týká rovných příležitostí a přístupu na trh práce, druhá spravedlivých pracovních podmínek a třetí sociální ochrany a začleňování.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba na nádraží v Gentu: Belgická policie zranila muže s nožem

23.01.2018 22:06 Brusel - Policie na hlavním vlakovém nádraží v Gentu na západě Belgie postřelila muže ozbrojeného…

Němci a Rakušané dnes deportovali skupiny cizinců do Afghánistánu a Ruska

23.01.2018 21:34 Berlín/Vídeň - Německo dnes deportovalo dalších 17 Afghánců, kteří neuspěli s žádostí o azyl. S…

Reuters: Drahoš musí vysvětlovat svůj postoj k migraci, Zeman má rád…

23.01.2018 19:17 Londýn/Praha - Agentura Reuters se opět věnuje tématu volby českého prezidenta. Pár dní před druhým…

Eurokomise bude v kauze Čapí hnízdo objektivní a rozvážná, ujistil…

23.01.2018 18:48 Brusel - V případě kauzy Čapí hnízdo bude Evropská komise postupovat objektivně a rozvážně, aby si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama