Lidé se musí mít dobře, zavelel Fico a chce to napsat do ústavy

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico zdůraznil, že Slovensko patří k nejsvobodnějším zemím světa, s nejlepšími zárukami občanských svobod a lidských práv. To by rád vylepšil ještě o záruky sociálních práv.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Rober Fico, slovenský premiér

"Nevěřím v zázračnou ruku trhu, někteří potřebují dubčekovskou podstatu sociálního státu," řekl šéf vlády podle serveru DenníkN s odvoláním na někdejšího vůdce reformních komunistů v roce 1968 Alexandra Dubčeka, kterému československá "sametová revoluce" z roku 1989 umožnila vrátit se do politiky.

Fico, který z Dubčekova odkazu zdůraznil osobní statečnost a prosazování sociální solidarity, by nyní chtěl více sociálních práv zakotvil i do slovenské ústavy, protože podle něj se hodně lidí nedokáže přizpůsobit trhu a potřebují pomoc státu.

"Listopad vám dal možnosti, o nichž se nám ani nesnilo. Máte možnosti svobodně cestovat, vzdělávat se, získávat informace pro svůj individuální růst," řekl předseda vlády, který v letech 1986 až 1989 byl členem Komunistické strany Československa. Dnešní studenti si podle něj neumí představit, jak těžké bylo překročit hranice.

"To vše je historie, kterou si pamatujeme, a možná děláme chybu, že dost nehovoříme o tom, jaké to bylo a jaký je to obrovský rozdíl. Schengen (prostor svobodného cestování) je úžasná věc, a proto jsem trochu nervózní, že se v souvislosti s migrací teď objevují pokusy zavádět na vnitřních hranicích jakési vnitřní kontroly," dodal Fico.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se rozhoduje o budoucnosti Evropy? Svět pozorně sleduje Česko

16.12.2017 22:22 Aktualizováno Paříž/Berlín/Praha - Volba Prahy pro místo konání konference evropských protiimigračních stran…

Komentář Vojtěcha Varyše: Francie v politickém pekle? Volby jako rána za…

16.12.2017 22:22 Aktualizováno Novým lídrem francouzské pravice, šéfem největší opoziční strany Republikáni (Le Républicans) se…

Kurz sestavil novou vládu, bude prý proevropská

16.12.2017 17:11 Vídeň - Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil…

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama