V Německu se nadále živě diskutuje o nové vládě

Berlín - V Berlíně dnes pokračuje dlouhá série jednání o nové německé vládě. Na programu jsou některé z nejspornějších otázek, včetně migrační a klimatické politiky.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

První fáze rozhovorů mezi konzervativní unií CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými má skončit v neděli. Pokud jednání zkrachují, čekají Německo zřejmě předčasné volby.

Vláda programově značně nesourodých stran zatím nikdy na celoněmecké úrovni nevznikla, a proto se od počátku očekávala složitá vyjednávání. Málokdo ale asi počítal s tím, že se jejich první fázi nepodaří dotáhnout do konce ani po čtyřech týdnech. Sama kancléřka Angela Merkelová (CDU) vycházela z toho, že sondovací rozhovory skončí v noci na pátek.

Tak se ale kvůli přetrvávajícím neshodám nestalo, a čtveřice stran se proto rozhodla pokračovat v rozhovorech do neděle. Dnes znovu řeší otázky ochrany klimatu, migrace, dopravy a zemědělství, v neděli pak na programu bude vnitřní bezpečnost, sociální problematika nebo finance.

Právě v neděli by se mělo rozhodnout o tom, jestli rozhovory skončí neúspěchem, nebo pokročí do další fáze, v níž už by strany jednaly o konkrétní podobě koaliční smlouvy. "Všem zúčastněným je jasné, že tu věc musíme uzavřít v neděli v 18:00," poznamenal například místopředseda FDP Wolfgang Kubicki. "Našim cílem je, abychom byli v neděli hotoví," uvedl také šéf CSU Horst Seehofer. Občané mají podle něj nyní nárok na to vědět, jestli je možné vytvořit tuto vládu, nebo nikoliv. Podobně hovořili i zástupci CDU.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel? Je to k*rva, řekl ministr

18.12.2017 09:47 Brusel - Zbytečné plýtvání a příliš byrokracie. To vadí na Bruselu Pascalu Smetovi, vlámskému…

Německo financuje terorismus evropskými penězi, varují odborníci

18.12.2017 08:56 Berlín - Německa vláda nedávno schválila podporu ve výši skoro 300 tisíc eur pro ší'itskou pro…

Válka proti IS skončí do konce února, slibuje Macron. Nehezky hovořil o…

18.12.2017 07:23 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil brzké vítězství nad Islámským státem (IS).…

Británií otřásla tragická nehoda. Havárie v Birminghamu si vyžádala šest…

17.12.2017 21:41 Aktualizováno Birmingham (Británie) - V anglickém Birminghamu se dnes brzy po půlnoci stala tragická nehoda.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama