Německý prezident hasí krizi. Rozhádaným stranám poslal jasný vzkaz

Berlín - Německý prezident Frank-Walter Steinmeier očekává od politických stran připravenost k rozhovorům, aby v dohledné době mohla vzniknout nová vláda. V dnešním projevu dal jasně najevo, že se pokusí zabránit předčasným volbám.

Přidejte svůj názor

Frank-Walter Steinmeier, německý prezident

Dosavadní rozhovory o vládě ukončila v noci na dnešek FDP, podle níž jí ostatní strany nevyšly dostatečně vstříc. Politici CDU i Zelených krok svobodných demokratů kritizovali.

"Stojíme před situací, která ještě v dějinách spolkové republiky, tedy za téměř 70 let, nenastala," uvedl Steinmeier v narážce na to, že nyní není vůbec zřejmé, jaká vláda by mohla vzniknout. Sociální demokraté (SPD) totiž odmítají znovu vstoupit do velké koalice s CDU/CSU a žádná jiná realistická většinová možnost po krachu vyjednávání CDU/CSU, FDP a Zelených neexistuje.

"Strany se ve volbách 24. září ucházely o odpovědnost za Německo. Odpovědnost, kterou také podle představ ústavy není možné jednoduše přenést zpět na voliče. Tato odpovědnost daleko překračuje vlastní zájmy," řekl německý prezident, podle něhož by všichni zúčastnění měli znovu zvážit svůj postoj.

"Všechny politické strany zvolené do Spolkového sněmu jsou zavázány společnému blahu, slouží naší zemi," podotkl dále Steinmeier, který povede v příštích dnech rozhovory s vedením CDU/CSU, FDP a Zelených, ale i se stranami, u nichž není podíl na vládě kvůli programovým rozdílům vyloučen. Na mysli tím měl zřejmě především sociální demokracii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích, žádají…

15.12.2017 20:38 Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším…

Na letišti v Amsterodamu se střílelo

15.12.2017 20:32 Aktualizováno Amsterodam – Nizozemská policie postřelila na amsterodamském letišti Schiphol muže, který měl nůž.…

Zemřela nejstarší Evropanka. Jaký byl její recept na dlouhověkost?

15.12.2017 20:21 Aktualizováno Barcelona - Dnes ráno zemřela v Barceloně nejstarší Evropanka Ana Velaová, která byla i třetím…

V Berlíně se konala propalestinská demonstrace, policie zakázala vlajky…

15.12.2017 19:34 Berlín - V německé metropoli se dnes konala propalestinská demonstrace. Berlínská policie na ní ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama