Španělsko doufá, že našlo cestu z krize. Katalánsku je připraveno dát větší autonomii

Barcelona/Madrid - Předčasné volby konečně vyřeší krizi, myslel si španělský premiér Mariano Rajoy. Jenže průzkumy nejsou příliš příznivé, i v novém katalánském parlamentu by měli separatisté většinu. Jak tedy dále? Centrální vláda konečně ustupuje a nabízí regionu větší samostatnost.

Přidejte svůj názor

Katalánsko, ilustrační foto

Největší změnou by tak bylo, že Katalánsko si bude moci samo vybírat a spravovat daně. Autonomie by se podobala té, kterou mají teď v Baskicku. Španělská vláda doufá, že tímhle krokem konečně vyřeší krizi, která rozdělila království poté, co proběhlo nezákonné referendum o nezávislosti.

Podle nejmenovaného poslance v Madridu je vládní strana stále proti tomu, aby v Katalánsku i po volbách proběhlo nové referendum. Jenže zapeklitá situace už nenabízí mnoho řešení a obě strany tak musí ustoupit. Španělským parlamentem tak zní podporovaný názor, že Katalánsku by mohla být přislíbená větší nezávislost, čímž by se mohly uklidnit snahy o odtržení.

"Jestliže si to Katalánci budou přát, pak jsme otevření k jednání. V Baskicku funguje systém, kdy si region sám vybírá a spravuje daně, na schůzích s centrální vládou se pak ujedná, kolik kdo přispěje na státní bezpečnost a zahraniční mise. Jednání se konají jednou za pět let a může to tak fungovat i v Katalánsku," řekl listu Guardian nejmenovaný zdroj.

Podobnou dohodu nabízel už Madridu v roce 2012 tehdejší katalánský prezident Artur Mas, Španělsko ji však odmítlo. Království se tehdy teprve dostávalo s finanční krize a nechtělo přijít o zdroj příjmů z Katalánska, nyní však centrální vláda sama přichází s tou samou nabídkou. Nové dohodě by však musela předcházet změna ústavy.

Po nezdařilém vyhlášení nezávislosti byl katalánský parlament rozpuštěn, na politické vůdce podporující separatismus byla uvalena vazba a kontrolu nad regionem převzal samotný premiér Rajoy, který vyhlásil nové volby. Po nedávných průzkumech se však ukazuje, že separatisté budou mít stále silnou podporu, Madrid se proto už nechce spoléhat na volby a radši hledá zcela nové řešení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Nová slovenská vláda? Ministrem vnitra má být syn Jožo Ráže

19.03.2018 16:15 Aktualizováno Bratislava - Robert Fico (Směr-SD) sice rezignoval na post premiéra SR, další velké změny ve vedení…

Merkelová souzní se Seehoferem: Hraniční kontroly mají pokračovat

19.03.2018 16:10 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) podporuje názor nového ministra vnitra Horsta…

Opravdu islám do Německa patří? Němci mají jasno a Merkelové se to líbit…

19.03.2018 16:05 Berlín - Islám k Německu nepatří, země je formována křesťanstvím. V rozhovoru pro bulvární deník…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama