Nenávist k Merkelové? Euroskeptici po pádu kancléřky zapláčou, soudí profesor

NÁZOR - Slovy Angely Merkelové šlo o den "hluboké reflexe", připomíná politolog Matthew Qvortrup v komentáři pro server CNN. Profesor z Coventry University konstatuje, že německá kancléřka byla silně diplomatická, když vystoupila na pondělní tiskové konferenci poté, co zkrachovala její jednání o vytvoření vládní koalice se svobodnými demokraty a zelenými.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Konec éry Merkelové se blíží

Reflexe podle odborníka nepochybně přijde, ale nejen v německém kancléřství. "Zatímco řeči o demisi Angely Merkelové jsou zveličovány, její pozornost se obrací  dovnitř a konec éry Merkelové se - tak či onak - pomalu blíží," očekává politolog. Dodává, že politička již zajisté není tak silná, jako bývala.

Je příliš brzo na spekulace, co se stane v Německo - zda bude zformována menšinová vláda, či vypsány nové volby, deklaruje Qvortrup. Soudí, že bez ohledu na výsledek současná krize v Německu ovlivní Evropu, a to nejen z důvodu, že mnozí euroskeptici se netají svým odporem ke stávající kancléřce.   

"Její rozhodnutí otevřít hranice zhruba milionu uprchlíků, stejně jako její pevná a antipopulistická linie ve všem od veřejných financí po zahraniční záležitosti činí z Merkelové bête noire mezi krajně pravicovými politiky napříč kontinentem i jinde," vysvětluje expert. Domnívá se, že krajní pravici bude nakonec Merkelová chybět, bez ohledu na to, kdy nakonec odejde.

Merkelová byla vždy pragmatičkou a ač chovala mizivé sympatie k politikům, jakými jsou Viktor Orbán v Maďarsku či Alexis Tssipras v Řecku, pokaždé vytáhla německou šekovou knížku, aby je zachránila, poukazuje profesor. Dodává, že Merkelová - diplomat každým coulem -  vždy ochotně přijímala temperamentní výlevy testosteronem hnaných politiků s obrovskými egy, pokud to sloužilo ekonomickým zájmům Evropy.   

Ať si euroskeptici myslí o Merkelové cokoliv, představuje pro ně luxusního obětního beránka, který jim je zároveň ochoten přijít na pomoc, tvrdí politolog. Očekává, že nástupce kancléřky - ať jím bude kdokoliv - nebude v tak silném postavení, aby mohl činit v Německu nepopulární rozhodnutí jako Merkelová, která měla ohromnou sílu a všeobecný respekt.

Pragmatik, či eurofederalista?

"Takový luxus si nebude moci dovolit nikdo, kdo přijde po ní," pokračuje Qvortrup. Domnívá se, že nástupce Merkelové bude zřejmě tvrdší, méně pružný a méně ústupný ve vztahu k ostatním zemím.

Proto například zastánci tvrdého brexitu dělají chybu, když slaví potíže Merkelové, soudí politolog. Připomíná, že britská jednání s Evropskou unií byla blízko patu, než v Německu ztroskotala jednání o koaliční vládě, a pokud nyní někteří britští politici - jako například bývalý vůdce konzervativců Iain Duncan Smith - nabádají premiérku Spojeného království Theresu Mayovou, aby s Německem hrála tvrdě, hrozí nebezpečí.

Možnost, že by slabší Německo souhlasilo s příznivou dohodou pro Británii, je totiž podle profesora méně pravděpodobná. Až do zářijových voleb byla Merkelová silná natolik, že dokázala prosazovat v Bundestagu nepopulární dohody a nakonec by zvládla vyřešit i problém s brexitem tím, že by sáhla hlouběji do německé kapsy, míní expert. Doplňuje, že slabší kancléř, ať Merkelová nebo její nástupce, nákladnou dohodu protlačit nesvedou, jelikož němečtí politici - a už vůbec ne voliči - dohodu příhodnou pro Británii nechtějí, ba naopak.      

Mnoho euroskeptiků považuje Merkelovou za federalistku, která v rámci EU preferuje více integrace, avšak takový obraz nepovažuje odborník za přesný. Merkelová podle jeho mínění vždy představovala pragmatického stoupence Unie a evropská integrace netvořila součást jejího politického přesvědčení. Navíc všichni její možní nástupci jsou eurofilové prosazující "ještě těsnější unii" a eventuální odchod Merkelové pouze zvyšuje možnost skokové integrace ve stylu, který naznačuje francouzský prezident Emmanuel Macron, domnívá se Qvortrup.

"Euroskeptici, kteří milují nenávist vůči Angele Merkelové a všemu, co představuje, ji budou skutečně postrádat, až odejde," uzavírá rázně politolog.   

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Baskové se zalekli? Podpora separatismu klesla, nechtějí dopadnout jako…

15.12.2017 14:42 Bilbao - Podle průzkumu univerzity z Bilbaa poklesl počet Basků, kteří si přejí nezávislost na…

Údajně nezletilý migrant zabil dceru vysoce postaveného úředníka EU. Před…

15.12.2017 14:20 Berlín - Otec žadatele o azyl Husseina Khavariho, který se před soudem zpovídá ze znásilnění a…

EU27 potvrdila začátek druhé fáze jednání o brexitu

15.12.2017 13:26 Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes souhlasili s posunutím vyjednávání o brexitu do…

Policie chtěla do vězení poslat nesprávného, důkazy o jeho nevinně měla k…

15.12.2017 13:14 Aktualizováno Londýn - Dva roky psychické trýznění si musel vytrpět Liam Allan (22), student kriminalistiky,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama