Lidé v Barceloně protestují proti omezení autonomie

Barcelona - V centru Barcelony na náměstí před sídlem katalánské vlády se sešly stovky lidí. Demonstrovaly proti převzetí přímé správy Katalánska španělskou vládou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Katalánsko, ilustrační foto

Lidé přinesli transparenty s nápisem Svobodu pro politické vězně, jimiž označují členy Madridem sesazené katalánské vlády, kteří jsou už téměř tři týdny ve vězení kvůli snahám o nezávislost.

Akci svolalo sdružení katalánských úředníků, kteří od konce října spadají pod přímou správu španělské vlády. Mnozí přinesli transparenty s velkým přeškrtnutým číslem 155 s odkazem na článek ústavy, který umožňuje Madrid dočasně omezit autonomii španělského regionu, pokud je tam porušována ústava.

Madrid ústavní článek 155 využil poté, co katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti. Španělská vláda pak regionální parlament rozpustila, sesadila tamní vládu a vyhlásila regionální volby na prosinec.

Zaměstnanci katalánských úřadů na dnešní demonstraci také přečetli manifest, v němž vyzvali k obraně katalánských institucí a k propuštění politických vězňů. Už více než měsíc jsou ve vazební věznici dva separatističtí lídři a od začátku tohoto měsíce je za mřížemi také osm katalánských exministrů, které španělská prokuratura viní ze vzpoury. Za tento trestný čin jim hrozí až 25 let vězení.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se rozhoduje o budoucnosti Evropy? Svět pozorně sleduje Česko

16.12.2017 22:22 Aktualizováno Paříž/Berlín/Praha - Volba Prahy pro místo konání konference evropských protiimigračních stran…

Komentář Vojtěcha Varyše: Francie v politickém pekle? Volby jako rána za…

16.12.2017 22:22 Aktualizováno Novým lídrem francouzské pravice, šéfem největší opoziční strany Republikáni (Le Républicans) se…

Kurz sestavil novou vládu, bude prý proevropská

16.12.2017 17:11 Vídeň - Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil…

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama