Prokletá a oslabená: Je to tohle začátek konce Merkelové?

Berlín - Německo bez vlády je zkrátka nepředstavitelné. Zatímco ve stejně fašistické Itálii se od konce války vystřídalo 65 vlád, Německo si užívalo relativní stability a země zažila jen osm kancléřů. To se teď však může změnit. Obvykle trvá čtyři až šest týdnů, než hovory skončí a sestaví se nová vláda, tentokrát je však všechno jinak.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

V uplynulých dekádách si užívalo Německo stability taky díky tomu, že politické scéně dominovaly tři strany - konzervativní CDU v unii s CSU, středolevicová SPD (demokraté) a nesmírně flexibilní FDP (svobodní), kteří se na spektru dokázali pohybovat podle potřeby.

Jenže právě svobodní nyní odstartovali krizi, když se rozhodli opustit snahy o vytvoření koalice a ponechali tak kancléřku Angelu Merkelovou nejasnému osudu. "Je lepší nevládnout vůbec, než vládnout špatně," argumentoval lídr svobodných Christian Lindner. Jinými slovy dal sbohem Merkelové.

Kdyby se tahle situace odehrávala v jiných dobách, možná by se až tak moc nedělo. Jenže nyní je SPD, druhá největší strana v Německu, pomalu zleva požírána progresivnější Levici. Zprava útočí na Merkelovou zejména Alternativa pro Německo, která si celou kampaň postavila proti osobě kancléřky a její politice otevřených hranic.

Pryč jsou časy, kdy se hlavní strany mohly spolehnout, že společně vytvoří koalici. Po nedávných volbách se musela kancléřka spolehnout hned na dva potenciální partnery, protože historické minimum v získaných volbách jí nestačí k tomu, aby si jen s jedním partnerem zajistila parlamentní většinu.

Veškeré naděje skončily teď v neděli, když koaliční jednání se rozpadla a je tak více než zřetelné, že Angela Merkelová tentokrát selhala. Ať už za to může uprchlická politika nebo ignorování problémů chudých, jisté je, že začíná soumrak nad současnou vládnoucí silou.

Berlíňané se domnívají, že by měly přijít nové volby v březnu nebo dubnu, jenže politologové varují, že to situaci nevyřeší. Naopak vznikne ještě chaos a fragmentovanost a možná na vytvoření koalice nebudou stačit jen tři strany. Merkelová tak teď zažívá porážku, v německé politice vždy platilo, že vítěz si vždy připíše úspěchy koaliční vlády. Jenže teď se ukazuje, že kromě úspěchů bude muset nést i břemeno porážky všech.

Navíc není ani jasné, kdo další by šel s Angelou Merkelovou do jednání. V Bundestagu se teď roznáší zpráva o "prokletí Merkelové". Znamená to, že kdo spolupracuje s Merkelovou, čeká ho pravděpodobný pád. Potvrdila to FDP, která bývala koaličním partnerem CDU/CSU, ale ve volbách v roce 2013 se nedostala ani do parlamentu. Potvrdila to i SPD, předchozí koaliční partner Merkelové. Strana však letos skončila s velmi špatným výsledkem a radši se zotavuje v opozici.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích, žádají…

15.12.2017 20:38 Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším…

Na letišti v Amsterodamu se střílelo

15.12.2017 20:32 Aktualizováno Amsterodam – Nizozemská policie postřelila na amsterodamském letišti Schiphol muže, který měl nůž.…

Zemřela nejstarší Evropanka. Jaký byl její recept na dlouhověkost?

15.12.2017 20:21 Aktualizováno Barcelona - Dnes ráno zemřela v Barceloně nejstarší Evropanka Ana Velaová, která byla i třetím…

V Berlíně se konala propalestinská demonstrace, policie zakázala vlajky…

15.12.2017 19:34 Berlín - V německé metropoli se dnes konala propalestinská demonstrace. Berlínská policie na ní ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama