Zraněná Merkelová hledá nové koaliční partnery, nikdo se s ní ale nechce bavit

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová dostala už jednu ránu ve volbách kvůli nízkému výsledku, nyní ji další ránu zasadili svobodní, když vzdali pokusy o vytvoření koalice. Předčasné volby odmítá německý prezident Frank-Walter Steinmeier, politička se tak dívá po možnosti, zda nenajde nového partnera.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Angela Merkelová, německá kancléřka

Problém je, že Bundestag zůstal po volbách nesmírně roztříštěný. Do parlamentu se dostalo hodně stran, které se nemohou shodnout s ostatními na klíčových tématech, a ještě více neshod mají s konzervativní unií CDU a CSU. Nikdo, zdá se, nehodlá ustupovat v otázkách migrace, evropských reforem ani klimatických změn.

O Merkelové, která vládne Německu už tři volební období a nyní se chystala na svůj čtvrtý trumf, se nyní hovoří jako o ošklivém káčátku, které je už dávno za politickým zenitem. "Ještě před dvěma lety se zdála být Merkelové neporazitelná," píše tisk v Německu. Jenže to už je dávno pryč. Kdyby CDU měla silného protikandidáta, Merkelová by byla už sesazená.

Deník Bild, který je jindy spíše podporovatelem Merkelové, se do kancléřky v posledních letech opřel hlavně kvůli uprchlíkům, nově jí taky vytýká, že odmítá vidět chyby a neudělala vůbec nic pro to, aby převzala zodpovědnost za prohru strany ve volbách v Dolním Sasku. "Německo zažívá podivný fenomén," napsal v komentáři zpravodajská deník Spiegel. Na koalici se pokoušely domluvit strany, které o ni vlastně ani nestály, není proto divu, že jednání nevyšla.

Mnoho politiků je přesvědčeno, že CSU potřebuje hlavně změnu. "Z rakouských voleb bychom si měli vzít ponaučení, jakým směrem by se politika měla ubírat, pokud chceme zůstat úspěšní," tvrdí člen CSU Alexander Dobrindt. Poukazuje hlavně na vítězství lidovců v čele s Christianem Kurzem, který svým neoblomným antimigračním postojem sebral spoustu voličů pravici.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Kdo podporuje teroristy? Zbraně IS mají podivný původ

16.12.2017 12:01 Aktualizováno Londýn - Zbraně pocházející z východní a střední Evropy tvoří třetinu arzenálu teroristické…

Seehofer si pochvaluje usmíření mezi Českem a Bavorskem

16.12.2017 11:51 Berlín - Končící bavorský premiér Horst Seehofer dnes jako jeden z úspěchů posledních let vyzdvihl…

Dohra devět let staré kauzy? Číňané vykupují mléko pro kojence

16.12.2017 11:05 Kodaň - Čínští turisté vykupují kodaňské obchody s organickým mlékem pro kojence. Některé prodejny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama