Uprchlíci? EU jich musí přijmout dalšího půl milionu, říká bývalý britský ministr

Brusel - Evropská unie musí být dotlačena k tomu, aby přijala v příštích pěti letech 540 tisíc uprchlíků se zemí Blízkého východu a Afriky. To si myslí bývalý britský ministr školství David Miliband, který se dnes věnuje charitativním činnostem. Řekl to pro server EUobserver.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Tábor

Podle Milibanda má Evropská unie dvě možnosti - buď bude přijímat nelegální uprchlíky, nebo vytvoří co největší úsilí k vytvoření způsobu, podle kterého by se mohli uprchlíci přijímat v souladu se zákony.

"Jde o to, že podstatná část uprchlíků žije dosud v chudých zemích, ne v Evropě," řekl a jako příklad uvedl státy jako Uganda, Pákistán, Libanon, Etiopie, Keňa nebo Jordánsko.

Jeho navrhovaná čísla však výrazně převýšila představy Unie. Evropský parlament navrhl přijetí 250 tisíc uprchlíků. Rovněž probíhají diskuze mezi institucemi EU o vytvoření trvalejšího plánu na usazování uprchlíků.

S ohledem na pohled některých zemí EU na přijímání běženců však není vůbec jisté, zda se tyto plány povedou prosadit. Podobné úsilí evropských představitelů znamenalo vzestup krajní pravice v několika státech.

Miliband je v současnosti předsedou Mezinárodního záchranného výboru, což je humanitární organizace se sídlem v New Yorku. Sám její předseda se ke kontaktu s ní dostal poté, co v roce 2013 odešel z britské politiky.

Jako ministr školství ve vládě Tonyho Blaira hlasoval v roce 2003 pro to, aby Británie vstoupila do války v Iráku. Kvůli tomuto konfliktu podle mnohých vznikla organizace Islámský stát, jež následně prováděla teroristické útoky např. v Bruselu, Berlíně, Londýně nebo Paříži.

Dnes cítí své rozhodnutí podpořit válku v Iráku jako "největší chybu tehdejší vlády" kvůli nedostatku informací o zbraních hromadného ničení.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf NATO tlačí na Česko? Stav ekonomiky umožňuje dávát víc na obranu, řekl

22.03.2018 14:55 Brusel - Ekonomický růst a stav veřejných financí Česka jsou podle generálního tajemníka NATO…

Spojování ČR s novičokem? Rusko lže, prohlásil Babiš v centrále NATO

22.03.2018 14:51 Aktualizováno Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš dnes zavítal do centrály NATO v Brusel. Označil za lež…

"Případ pro Poirota". Londýn měl zásoby novičoku, naznačil ruský…

22.03.2018 14:37 Londýn - Diplomatická válka kvůli kauze Skripal mezi Londýnem a Moskvou nebere konce. Ruský…

Pomsta Libyjců za bombardování? Obviněný Sarkozy se rozkřikuje, prý je…

22.03.2018 14:04 Paříž - Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy řekl, že obvinění z nezákonného financování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama