Švýcarsko pošle miliardy na rozvoj východu EU, chce tak zastavit migraci

Bern - Švýcarská vláda pošle do kohezního fondu EU v následujících deseti letech 1,3 miliardy franků (28,5 miliardy korun). Peníze mají podpořit rozvoj členských zemí v její střední a východní části včetně Česka.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská Unie

Oznámila to dnes švýcarská prezidentka Doris Leuthardová, která se v Bernu sešla s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Podle agentury AP chce Bern zlepšením kvalifikace a snížení nezaměstnanosti mladých mimo jiné omezit imigraci ze zemí střední a východní části EU. V poslední době začaly narůstat především počty přicházejících Bulharů a Rumunů.

Finanční prostředky poplynou z alpské konfederace do zemí, které do EU vstoupily v roce 2004, 2007 a 2013, tedy i do České republiky. Bern už v minulosti do podobného kohezního fondu na rozvoj méně vyvinutých zemí přispíval.

Evropská unie v současnosti se Švýcarskem jedná o uzavření rámcové smlouvy, která by nahradila více než stovku bilaterálních dohod. Švýcarsko není členem EU, evropská osmadvacítka je pro něj ale klíčovým partnerem nejen v oblasti obchodu.

Ve vztazích mezi EU a Švýcarskem panovalo napětí od roku 2014, kdy Švýcaři v referendu schválili omezení imigrace platné i pro občany EU. Vláda výsledek referenda do zákona promítla nakonec jen částečně, aby zachovala svobodu pohybu upravenou dohodami s osmadvacítkou. Podle Leuthardové se do vzájemných vztahů vrátila "pozitivní dynamika".

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co by se asi dělo, kdyby totéž udělal Zeman? Hašek a Škromach opět úřadují

21.03.2018 08:41 Praha – Slovenský prezident Andrej Kiska odmítl jmenovat novou vládu ve složení, které mu…

Vše bylo jinak? Kuciak a jeho snoubenka nezemřeli tak, jak se původně…

20.03.2018 22:03 Aktualizováno Bratislava – Od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynul…

Ve Francii zadrželi pašeráky, kteří dováželi štěňata ze Slovenska

20.03.2018 22:00 Paříž - Bývalého veterináře a jeho partnerku zadržela na východě Francie policie kvůli podezření z…

Volby do Evropského parlamentu budou na konci příštího května

20.03.2018 20:44 Brusel - Příští volby do Evropského parlamentu se uskuteční v rozmezí 23. až 26. května 2019.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama