Švýcarsko pošle miliardy na rozvoj východu EU, chce tak zastavit migraci

Bern - Švýcarská vláda pošle do kohezního fondu EU v následujících deseti letech 1,3 miliardy franků (28,5 miliardy korun). Peníze mají podpořit rozvoj členských zemí v její střední a východní části včetně Česka.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská Unie

Oznámila to dnes švýcarská prezidentka Doris Leuthardová, která se v Bernu sešla s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Podle agentury AP chce Bern zlepšením kvalifikace a snížení nezaměstnanosti mladých mimo jiné omezit imigraci ze zemí střední a východní části EU. V poslední době začaly narůstat především počty přicházejících Bulharů a Rumunů.

Finanční prostředky poplynou z alpské konfederace do zemí, které do EU vstoupily v roce 2004, 2007 a 2013, tedy i do České republiky. Bern už v minulosti do podobného kohezního fondu na rozvoj méně vyvinutých zemí přispíval.

Evropská unie v současnosti se Švýcarskem jedná o uzavření rámcové smlouvy, která by nahradila více než stovku bilaterálních dohod. Švýcarsko není členem EU, evropská osmadvacítka je pro něj ale klíčovým partnerem nejen v oblasti obchodu.

Ve vztazích mezi EU a Švýcarskem panovalo napětí od roku 2014, kdy Švýcaři v referendu schválili omezení imigrace platné i pro občany EU. Vláda výsledek referenda do zákona promítla nakonec jen částečně, aby zachovala svobodu pohybu upravenou dohodami s osmadvacítkou. Podle Leuthardové se do vzájemných vztahů vrátila "pozitivní dynamika".

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích, žádají…

15.12.2017 20:38 Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším…

Na letišti v Amsterodamu se střílelo

15.12.2017 20:32 Aktualizováno Amsterodam – Nizozemská policie postřelila na amsterodamském letišti Schiphol muže, který měl nůž.…

Zemřela nejstarší Evropanka. Jaký byl její recept na dlouhověkost?

15.12.2017 20:21 Aktualizováno Barcelona - Dnes ráno zemřela v Barceloně nejstarší Evropanka Ana Velaová, která byla i třetím…

V Berlíně se konala propalestinská demonstrace, policie zakázala vlajky…

15.12.2017 19:34 Berlín - V německé metropoli se dnes konala propalestinská demonstrace. Berlínská policie na ní ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama