Politická krize v Německu: Co teď čeká Angelu Merkelovou?

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová má v nabídce několik nepříliš lákavých nabídek, se kterými by mohla vyřešit současnou politickou krizi. Ta je jedna z nejhorších, které musela kancléřka během své 12leté vlády řešit.

Přidejte svůj názor

Martin Schulz

Možností je pro Angelu Merkelovou zformovat menšinovou vládu. To by ovšem bylo premiérou pro novodobé Německo, protože takový precedent si země nepamatuje. Těžko proto odhalovat, zda taková vláda bude životaschopná. Pro kancléřku by to znamenalo následující čtyři roky více práce, protože pro každý svůj záměr bude muset naleznout podporu v opozici.

Samotná Merkelová je však známá tím, že tahle možnost jí není příliš po chuti. Sama prohlásila, že plánuje pro Německo jen a pouze stabilní vládu, čímž de facto řekla, že menšinová možnost není pro ni. Země by tak mohla zamířit do nových voleb, ty však může svolat pouze prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten, jak je známo, je však velkým odpůrcem dalšího hlasování.

"I nadále zůstává na politicích, aby vytvořili novou vládu. Jeden prostě nemůže zodpovědnost hodit zpátky na voliče," řekl Steinmeier. Sám navrhl, aby se nyní strany zklidnily, odpočinuly a pak se do jednání pustily znova s čerstvými nápady. Jenže pokud se strany ani poté nedohodnou, nebude mít prezident jinou možnost.

Volby však podle odborníků nejsou řešením. Za stávající situace budeme mít opět patovou situaci, kdy znovu zbývá jen možnost Velké koalice, tedy křesťanská unie CDU/CSU a SPD, nebo nyní nepovedené Jamajky. Nejčerstvější průzkumy totiž značí, že podpora stran se během těch dvou měsíců od voleb nijak výrazně nezměnila.

Bílým koněm a zachráncem samozřejmě nyní může být Martin Schulz a jeho strana SPD. Na ně je teď vyvíjen ze všech stran, aby znovu zvažoval vytvoření Velké koalice s Merkelovou, čímž by zachránil celou zapeklitou situaci, stabilizoval Německo a užíval si další čtyři roky ve vládě.

Jenže pro Martina Schulze i občanské dmeokraty je tohle spíše otázka přežití. Čtyři společné předešlé roky po boku Merkelové se straně nevyplatily, skončila s rekordně nízkou podporou a strana doufala v zotavení během doby, co bude v opozici. Pokud se teď obětují, budou sice vnímání kladně, nicméně za čtyři roky může být situace opět krizová a jim klesnou ještě více volební preference.

Poslední možností je ovšem i to, že by se svobodní (strana FDP) nad Merkelovou slitovali a vrátili se opět do koaličních jednání. Tato možnost je nepravděpodobná, ale pro Angelu Merkelovou ta nejlepší, protože by si tak aspoň zachovala tvář. není však jisté, jak by se k tomu postavili ostatní strany.

Veškeré výtky totiž právě míří na svobodné, že oni můžou za současnou patovou situaci. Zatímco jednání drhla kvůli klíčovým tématům, jako je přijímání uprchlíků, sloučení rodin nebo deportace, svobodní po několika týdnech přestali věřit v budoucí fungování koalice a v neděli oznámili odstoupení.

Další potenciální partner, Zelení, pak neskrývali rozladí a obvinili svobodné s destabilizace. "Byli jsme blízko shodě... a zničehonic se FDP rozhodne odejít," stěžoval si předseda Zelených Cem Özdemir. Veřejnost však dlouho spekulovala o tom, že jestli někdo položí koalici, budou to právě Zelení. Strana totiž měla nejméně shodných bodů s potenciálními partnery.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britové zjistili, kdo otrávil Skripalovi. Dva Rusové, kteří poslali tajnou…

21.04.2018 22:09 Aktualizováno Londýn - Britským vyšetřovacím orgánům se podařilo identifikovat dvě osoby, které měly otrávit…

Tisíce lidí pochodují Budapeští, bouří se proti vládě

21.04.2018 21:30 Aktualizováno Budapešť - V centru Budapešti se dnes večer koná další protivládní demonstrace, kterou stejně jako…

Itálie se řítí do krize? Berlusconni se stává stále větším problémem

21.04.2018 21:09 Aktualizováno Řím - V Itálii opět selhaly veškeré snahy o sestavení nové vlády. Když se italský prezident Sergio…

Malé městečko nejstřeženějším místem v Německu? Extremisté slaví…

21.04.2018 19:31 Ostritz (Německo) - Několik policistů na metr čtvereční je možné napočítat v částech východoněmecké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama