Co se děje v Luhansku? Události naznačují, že Moskva podporuje snahu o puč

Kyjev/Moskva - Během posledních týdnů zažívá samozvaná Luhanská lidová republika na východu Ukrajiny pořádnou politickou turbulenci. Jeden skandál střídá druhý, a téměř všechny se točí kolem šéfa Igora Plotnickijho. Ten nyní tvrdí, že sesazený ministr vnitra Igor Kornet se pokouší o násilné převzetí moci.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Armáda, ilustrační foto.

Vše začalo 21. října, kdy Kornet v parlamentu přednášel report ohledně toho, jak se regionu daří bojovat se zločinností. To však mělo nečekaný následek - skupina kolem Plotnickijho naopak Korneta obvinila z toho, že nedělá řádně svoji práci. Kromě toho se na ministra vnitra snesla i kritika ohledně toho, že nezákonně okupuje vilu v Luhansku.

O dva týdny později vystoupil Kornet znovu, tentokrát s tím samým projevem. Dodal, že jeho práci znemožňují nejen pro-ukrajinští ideologové, ale i lidé, kteří si myslí, že Luhanská lidové republika má sloužit jejich vlastním cílům. Poukázala tím zejména na Plotnickijho, který si to nenechal líbit.

Ten 9. listopadu dorazil i se stráží, aby Korneta vyhodil z nelegálně obsazené budovy, přičemž ho pořádně zostudil. Také vyzval předchozího majitele, aby zkontroloval, zda něco nechybí. Avšak nedlouho poté se ukázalo, že ani Plotnickij není žádné neviňátko. Stejně nelegálním způsobem obsadila jeho ochranka sousední byty, aby mu mohla být nablízku.

Situace pak eskalovala rychle. V ten samý den Národní rada navrhla, aby byl Kornet vyhozen. Jenže o den později přišel ministr zahraničí, Ruslan Sorokovenko, s tím, že si Igor Plotnickij vymyslel a křivě svědčil ohledně pokusu o puč v roce 2016. Tehdy byl Gennady Tsypalkov a Vitaliy Kiselyov zatčení z toho důvodu, že se měli pokusit o převrat.

Tsypalkov nedlouho poté spáchal podle jedné verze sebevraždu, podle té druhé však byl umučen během výslechu. Sorokovenko tak Plotnickijho obvinil z toho, že manipulací důkazů se postaral o odstranění svých politických oponentů, přičemž jeden přišel o život a druhý o svobodu.

Jen před pár dny, 21. listopadu, zablokovali centrum Luhanska lidé v uniformách, kteří byli ozbrojeni automatizovanými zbraněmi a řídili ozbrojená auta. Seperatisté tvrdili, že je neznají. O pár hodin později vydalo ministerstvo vnitra oficiální prohlášení, že pod vedením Igora Korneta byli v republice objeveni agenti ukrajinské vlády, kteří se měli snažit rozvrátit republiku.

O den později došlo k masovému pozatýkání členů generální prokuratury, kteří měli být věrni Plotnickijmu. Ten sám odmítl některé lidi vydat a sám tvrdil, že se jedná o pokus o puč. Jenže trochu mu tíží fakt, že Kreml se ve sporu výrazně postavil na stranu Korneta. Zdá se, že Plotnickij nyní ztratil podporu Ruska.

Není tajemstvím, že Moskva je poslední dobou "unavená" z Plotnickijho a nejednou mu už doporučila, aby radši z funkce rezignoval. Jsou také zprávy, že aktivně podporuje soutěž o novou hlavu státu. Ruská média přinesla zprávy o tom, že v úřadu prokuratury byli zatčeni lidé obvinění z toho, že záměrně zničili přes 200 tun humanitární pomoci z Ruska. Dále se měli podílet na tom, aby aktivně lobbovali za zájmy "konkrétních" jednotlivců.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel? Je to k*rva, řekl ministr. A způsobil pořádný poprask

18.12.2017 09:47 Brusel - Zbytečné plýtvání a příliš byrokracie. To vadí na Bruselu Pascalu Smetovi, vlámskému…

Německo financuje terorismus evropskými penězi, varují odborníci

18.12.2017 08:56 Berlín - Německa vláda nedávno schválila podporu ve výši skoro 300 tisíc eur pro ší'itskou pro…

Válka proti IS skončí do konce února, slibuje Macron. Nehezky hovořil o…

18.12.2017 07:23 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil brzké vítězství nad Islámským státem (IS).…

Británií otřásla tragická nehoda. Havárie v Birminghamu si vyžádala šest…

17.12.2017 21:41 Aktualizováno Birmingham (Británie) - V anglickém Birminghamu se dnes brzy po půlnoci stala tragická nehoda.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama