Poláci vyšli do ulic, bouří se proti sporné reformě soudů

Varšava - Poláci dnes vyšli do ulic. Ve stovce měst se dnes večer podle deníku Gazeta Wyborcza konají demonstrace proti kontroverzní soudní reformě, kterou kritici označují za pokus vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) o ovládnutí nezávislých soudů.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Desetitisíce Poláků demonstrovaly proti vládě (13.12.2016).

Hlavní demonstrace proti reformě se dnes koná před prezidentským palácem ve Varšavě. Manifestace se podle polských médií organizují i v jiných evropských metropolích, například v Londýně, Dublinu nebo Kodani.

Poslanci PiS dnes předběžně schválili dva návrhy zákonů, které prezidentovi a parlamentu dávají širší pravomoci při výběru vysoce postavených soudců. Polská opozice i Evropská komise tyto zákony považují za ohrožení právního stavu v Polsku.

Sporné normy se týkají nejvyššího soudu a soudcovské rady. Polský prezident Andrzej Duda, který je spojencem PiS, zákony nejprve po protestech a kritice Západu vetoval a později přišel s jejich úpravami. Na začátku listopadu poslanec a vyjednavač Stanislaw Piotrowicz oznámil, že Duda a PiS dospěli ke kompromisu.

Už v létě ale Evropská komise kvůli problematické reformě soudnictví zahájila s Polskem řízení pro porušení unijní legislativy, které může skončit žalobou u unijního soudu. Řízení se týká zákona o obecních soudech, který Duda jako jediný z trojice přijatých zákonů podepsal.

Euroskeptická vláda ve Varšavě tvrdí, že reforma soudnictví je potřebná, aby se zvýšila efektivita a aby se soudy vymanily ze zvyklostí komunistické éry.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel? Je to k*rva, řekl ministr. A způsobil pořádný poprask

18.12.2017 09:47 Brusel - Zbytečné plýtvání a příliš byrokracie. To vadí na Bruselu Pascalu Smetovi, vlámskému…

Německo financuje terorismus evropskými penězi, varují odborníci

18.12.2017 08:56 Berlín - Německa vláda nedávno schválila podporu ve výši skoro 300 tisíc eur pro ší'itskou pro…

Válka proti IS skončí do konce února, slibuje Macron. Nehezky hovořil o…

18.12.2017 07:23 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil brzké vítězství nad Islámským státem (IS).…

Británií otřásla tragická nehoda. Havárie v Birminghamu si vyžádala šest…

17.12.2017 21:41 Aktualizováno Birmingham (Británie) - V anglickém Birminghamu se dnes brzy po půlnoci stala tragická nehoda.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama