Poláci vyšli do ulic, bouří se proti sporné reformě soudů

Varšava - Poláci dnes vyšli do ulic. Ve stovce měst se dnes večer podle deníku Gazeta Wyborcza konají demonstrace proti kontroverzní soudní reformě, kterou kritici označují za pokus vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) o ovládnutí nezávislých soudů.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Desetitisíce Poláků demonstrovaly proti vládě (13.12.2016).

Hlavní demonstrace proti reformě se dnes koná před prezidentským palácem ve Varšavě. Manifestace se podle polských médií organizují i v jiných evropských metropolích, například v Londýně, Dublinu nebo Kodani.

Poslanci PiS dnes předběžně schválili dva návrhy zákonů, které prezidentovi a parlamentu dávají širší pravomoci při výběru vysoce postavených soudců. Polská opozice i Evropská komise tyto zákony považují za ohrožení právního stavu v Polsku.

Sporné normy se týkají nejvyššího soudu a soudcovské rady. Polský prezident Andrzej Duda, který je spojencem PiS, zákony nejprve po protestech a kritice Západu vetoval a později přišel s jejich úpravami. Na začátku listopadu poslanec a vyjednavač Stanislaw Piotrowicz oznámil, že Duda a PiS dospěli ke kompromisu.

Už v létě ale Evropská komise kvůli problematické reformě soudnictví zahájila s Polskem řízení pro porušení unijní legislativy, které může skončit žalobou u unijního soudu. Řízení se týká zákona o obecních soudech, který Duda jako jediný z trojice přijatých zákonů podepsal.

Euroskeptická vláda ve Varšavě tvrdí, že reforma soudnictví je potřebná, aby se zvýšila efektivita a aby se soudy vymanily ze zvyklostí komunistické éry.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhoštění ruští diplomaté opustili Británii, z Londýna odletěli do Moskvy

20.03.2018 17:38 Londýn - Skupina 23 ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků vyhoštěných z Velké Británie…

"Muslimové sem patří". Německý prezident rázně vstoupil do debaty o islámu

20.03.2018 17:13 Aktualizováno Berlín - V Německu pokračuje bouřlivá debata o tom, zda muslimové jsou součástí německé společnosti…

Facebook se otřásá: Šéf bezpečnosti odchází, firmu vyšetřují v Británii,…

20.03.2018 17:01 Aktualizováno Londýn - V médiích se objevily spekulace, že šéf pro bezpečnost Facebooku Alex Stamos odchází kvůli…

Kiska vypekl vládní koalici. Opozice to uvítala, budou další protesty

20.03.2018 16:15 Bratislava - V pátek budou na Slovensku pokračovat protivládní demonstrace, které byly v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama