Důvěru mezi CDU/CSU a SPD nabouralo hlasování o glyfosátu

Berlín - Už tak napjatou atmosféru na německé politické scéně ještě víc zkomplikovalo rozhodnutí zemí Evropské unie o pětiletém prodloužení licence pesticidu glyfosát. Německý ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU) hlasoval pro, přestože o tom v dosluhující velké koalici nebyla shoda a podle sociálních demokratů (SPD) se tedy měl zdržet. Zelení nyní požadují, aby Schmidt ve funkci skončil.

Přidejte svůj názor

Berlín, ilustrační foto

Kvůli možným zdravotním dopadům používání glyfosátu, který je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto, se na evropské úrovni opakovaně vedla jednání. Německo se při nich dosud vždy zdrželo hlasování kvůli tomu, že ve vládě CDU/CSU a SPD v této otázce nepanovala shoda. Proti prodloužení licence se dlouhodobě stavěla ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová (SPD).

V rozhodujícím hlasování ale ministr zemědělství Schmidt jednal v rozporu s dosavadními zvyklostmi na vlastní pěst. Vedoucí představitelé sociální demokracie jeho krok označili za "těžké porušení důvěry" a "pořádnou podpásovku". Vyjádřili také pochybnost, jestli má kancléřka Angela Merkelová (CDU) své lidi ještě pod kontrolou. Rozhodnutí Schmidta podle nich rozhodně nepomáhá, pokud jde o chystané rozhovory obou uskupení o nové německé vládě.

Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kurz sestavil novou vládu, bude prý proevropská

16.12.2017 17:11 Vídeň - Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil…

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Kdo podporuje teroristy? Zbraně IS mají podivný původ

16.12.2017 12:01 Aktualizováno Londýn - Zbraně pocházející z východní a střední Evropy tvoří třetinu arzenálu teroristické…

Seehofer si pochvaluje usmíření mezi Českem a Bavorskem

16.12.2017 11:51 Berlín - Končící bavorský premiér Horst Seehofer dnes jako jeden z úspěchů posledních let vyzdvihl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama