Macron slibuje nesplnitelné? Sesypali se na něj zemědělci kvůli glyfosátu

Paříž - Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se ve Francii karcinogenní glyfosát v přípravcích na hubení plevelů nebude do tří let používat. Zemědělci ale jeho slibu příliš nevěří.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Emmanuel Macron

Evropská unie v listopadu prodloužila licenci glyfosátu o pět let. Francie má podle unijního práva možnost rozhodnout se v této věci samostatně.

Macron dal zemědělcům a vědcům tři roky, aby našli náhradu, ale termín je podle mnohých nereálný. "Tři roky nestačí, potřebujeme na přizpůsobení se přání veřejnosti delší čas," sdělil Hervé Fouassier, jemuž patří 200hektarové hospodářství jižně od Paříže. Podle dalších není ani pětiletý odklad dostatečný. Zatím není znám žádný herbicid cenově s glyfosátem srovnatelný.

Glyfosát, který je obsažen v herbicidu Roundup, umožňuje hubit plevel, aniž by zemědělci museli pole častěji ošetřovat mechanicky. Účinný je také na kamenitých půdách nebo tam, kde je plevel hluboce zakořeněn. Při jeho aplikaci se musejí použít ochranné masky o oděvy.

Pokud se levná alternativa nenajde včas, hrozí Francii podle kritiků Macronova záměru ztráta konkurenceschopnosti v unii i v celosvětovém měřítku, když jiné země budou glyfosáty dále používat.

Podle průzkumu firmy Ipsos by zákaz glyfosátů znamenal pro francouzský obilnářský sektor ztrátu 1,1 miliardy eur (28 miliard Kč) a pro vinařství 900 milionů eur, protože by se v důsledku nižší úrody snížil export. V klidu jsou pouze pěstitelé, kteří už nyní dodržují ekologické zásady.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2015 dospěla k závěru, že glyfosát může vyvolat rakovinu. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vztahy NATO-Rusko? Jedny z nejhorších za poslední roky, přiznal Stoltenberg

26.04.2018 12:43 Brusel - Vztahy Severoatlantické aliance a Ruska jsou nyní nejsložitější a nejnapjatější za řadu…

Konec levice v Evropě? Na tradiční strany padá stín, Itálii vrhá do rukou…

26.04.2018 12:18 Řím - Italský prezident Sergio Mattarella se po neúspěších předsedkyně Senátu Elisabetty Alberti…

Irsko má obavy z ovlivnění výsledků květnového referenda o potratech

26.04.2018 12:05 Dublin - V Irsku proběhne 25. května celostátní referendum o změně ústavy, která by umožnila ženám…

EU došla trpělivost? Proti migrantům může zakročit hrubou silou

26.04.2018 11:31 Brusel – Identifikace uprchlíků je jeden z největších problémů, s nímž se evropské země potýkají v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama