Vedení SPD se chystá na Merkelovou, odsouhlasilo rozhovory o velké koalici

Berlín - Předsednictvo německé sociální demokracie (SPD) se dnes vyslovilo pro zahájení rozhovorů s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové o nové vládě. SPD se bude snažit prosadit co nejvíce ze svého programu.

Přidejte svůj názor

Martin Schulz, předseda německé SPD

O návrhu předsednictva ve čtvrtek rozhodne stranický sjezd sociálních demokratů. Na dnešní tiskové konferenci předseda SPD Martin Schulz řekl, že jeho strana k rozhovorům přistupuje tak, že jejich výsledek není předem daný. "Není žádný automatismus, není žádný časový tlak," uvedl politik, který ještě donedávna vyjednávání o velké koalici striktně odmítal.

Postoj jeho i spolustraníků se ale změnil poté, co zkrachovaly rozhovory o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

Sociální demokraté chtějí v rozhovorech s CDU/CSU prosadit co nejvíce ze svého programu. Schulz hovořil o "zásadních" bodech. Patří mezi ně například změna systému zdravotního pojištění, uzákonění práva na návrat z práce na částečný úvazek do práce na plný úvazek, naplnění klimatických cílů nebo spojování uprchlických rodin.

Právě poslední bod byl jedním ze zásadních sporů při vyjednávání o vládě mezi CDU/CSU, FDP a Zelenými. Šlo o to, jestli za migranty, kteří v Německu nedostali status uprchlíka, ale pouze takzvanou doplňkovou ochranu, mají mít možnost přicházet jejich nejbližší rodinní příslušníci. Zatímco CSU a FDP byly striktně proti, Zelení požadovali, aby to od března příštího roku bylo znovu možné.

Podle toho, jak se jednání, která zřejmě začnou příští týden, budou vyvíjet, se pak SPD podle Schulze rozhodne, jakou variantu dalšího uspořádání bude podporovat.

Proti pokračování velké koalice se i nyní staví řada členů sociální demokracie, která v zářijových parlamentních volbách dosáhla svého nejhoršího výsledku od druhé světové války. Obávají se totiž toho, že by z ní SPD vyšla znovu oslabena, a naopak by posílily okrajové strany.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety KLDR zasáhnou i střední Evropu? Německá rozvědka má obavy

18.03.2018 21:49 Aktualizováno Berlín - Spolková zpravodajská služba sice pozitivně vyhodnotila nedávná vyjednávání mezi Severní a…

Otrava Novičokem? Ruský diplomat upozornil na podezřelou věc

18.03.2018 21:14 Aktualizováno Londýn - Šéf britské diplomacie Boris Johnson trvá na svém a zopakoval, že stopa z vyšetřování…

Putin drtivě vyhrál volby, na Krymu získal dokonce 92 procent hlasů

18.03.2018 20:33 Aktualizováno Moskva - Šéf Kremlu Vladimir Putin dnes podle očekávání s přehledem obhájil už v prvním kole…

Puigdemont lituje, že po katalánském referendu zaváhal. Madridu padl do…

18.03.2018 20:18 Aktualizováno Ženeva/Barcelona - Katalánský expremiér Carles Puigdemont lituje, že odložil vyhlášení nezávislosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama