Muslimský supermarket musí na příkaz soudu zavřít, neprodával vepřové ani víno

Paříž - Před časem se s velkou slávou otevřel v hlavním městě Francie supermarket, který avizoval, že prodává pouze halal potraviny vyhovující dietě vyznavačů islámu. Nyní však soud rozhodl o tom, že obchod nesplňuje podmínky. Prodejna tak musí zavřít, nebo do své nabídky zahrnout i další "nemuslimské" věci, jako je vepřové a alkohol.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Mleté vepřové maso

Podle soudu porušil supermarket Good Price ve čtvrti Colombes podmínky nájmu, když slíbil, že bude dodávat základní potraviny pro všechny. Místní nemuslimská komunita si stěžovala zejména na to, že v prodejně nemohou naleznout všechny potřebné základní suroviny pro svou každodenní potřebu.

Supermarket se propaguje jako místo, kde najdete halal potraviny. Tímto termínem se označující veškeré předměty a činnosti každodenního života, jež jsou podle islámské tradice povoleny. Nejčastěji se tento pojem používá ve spojitosti s potravinami, které je muslimům povoleno konzumovat, vztahuje se však také na léčiva či kosmetiku.

Islám však neurčuje pouze to, co s mí věřící konzumovat, ale například i to, jakým způsobem má být jídlo upraveno nebo zvíře poraženo. Během rituální porážky je zvíře položeno na zem směrem ke Kábě a zabito podříznutím hrdla, a to jedním tahem nože. V případě, že dojde k usmrcení zvířete jinak než podříznutím nebo ve jménu Alláha, je maso považováno za znehodnocené.

Starostka Colombes, Nicole Goueta, osobně zašla do prodejny poté, co si zejména starší občané stěžovali, že nemají přístup k základním potravinám. Supermarket Good Price nahradil krachující podnik v oblasti, pro mnoho starších lidí je jediným místem, kde si mohou opatřit nákup potravin a dalších potřeb.

"Starostka osobně požádala provozovatele, aby sortiment rozšířil i o další nehalalové věci, jako je vepřové nebo alkohol. Majitel to však odmítl," řekl mluvčí radnice Jerome Besnard. "Chceme z města udělat sociální, kulturní a národností mix. Nechceme místa, kam mohou pouze muslimové, nebo je určeno jen pro muslimské potřeby," řekl Besnard.

Majitel provozovny však argumentoval tím, že se jedná o byznys. Viděl díru na trhu a poptávku po halal potravinách, proto se rozhodl ji zaplnit. Podle jeho právníka nepatří víno a alkohol k základním potravinám. Ve Francii, která je známá jako národ vášnivých vinařů, však jeho slova nenašla mnoho pochopení.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU útočí: Pokud budou Češi poslušní, dostanou odměnu. A když ne?

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Brusel - Evropská unie chce zkrotit Visegrádskou skupinu podle známého hesla rozděl a panuj, píše…

Sex bez písemného souhlasu je znásilnění, rozhodli poslanci. Nový zákon…

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Vládní návrh zákona o výslovném souhlasu k pohlavnímu styku prošel. Většina poslanců mu dala…

Němci mají smůlu, jejich firmy už nezískají žádnou zakázku od Saúdské…

25.05.2018 20:41 Frankfurt - Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, nespokojený s politikou Německa v oblasti…

Belgie zadržela dva muže napojené na teroristy

25.05.2018 20:12 Brusel - Belgická policie zadržela dva muže v rámci vyšetřování teroristických útoků spáchaných 13.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama