My potřebujeme uprchlíky, tvrdí Juncker. Chce jim nabídnout legální cestu do EU

Brusel - "Evropa už nemůže být hluchá a slepá vůči tomu, co se odehrává v Libyi," tvrdí prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker a navrhuje, aby se běžencům vytvořila legální cesta, jak se z Libye do Evropy dostat. V úterním rozhovoru pak řekl, že Evropa jasně potřebuje příliv migrantů v následujících dekádách.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise

"Musíme pomoci těm, kteří chtějí a můžou dorazit do Evropy," řekl Juncker listu Deutsche Welle. "Věřím tomu, že pokud jim nenabídneme tu správnou cestu teď, pokud nenecháme volný pohyb lidí, pak je Evropa ztracená," myslí si prezident Evropské komise a dodal, že kvůli tomu nemůže v noci spát.

Juncker taky tvrdí, že migranti, kteří jsou obecně chudí a v Africe je nečeká žádná budoucnost, pokud se jim zavřou hlavní vchodové dveře do EU, pak jednoduše vlezou zadním oknem. Je prý taky šokován zprávami z Libye, kde má údajně docházet k obchodu s otroky a trvá na tom, že humanitní Evropa nesmí tohle dopustit.

"Nemůžu v klidu spát, když přemýšlím o těchto lidech, kteří přišli do Libye s vyhlídkou lepšího života, ale naleznou zde jen peklo," řekl Juncker. Minulý týden začal pátý summit Africké unie a EU na Pobřeží slonoviny, kde státní reprezentanti mluvili mimo jiné taky o problémech uprchlíků a jejich migraci z Afriky do Evropy.

Jean-Claude Juncker je lucemburský politik a právník, který od roku 2014 předsedá Evropské komisi, proto se mu neoficiálně přezdívá "prezident EU". Co se migrantů, zastává názor, že by jim měla být Evropa otevřená. Ostře kritizoval středoevropské státy za jejich odmítání uprchlických kvót a souhlasil s tím, aby za porušení unijní práva byly státy potrestány.

Vstupte do diskuze (45)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kurz sestavil novou vládu, bude prý proevropská

16.12.2017 17:11 Vídeň - Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil…

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Kdo podporuje teroristy? Zbraně IS mají podivný původ

16.12.2017 12:01 Aktualizováno Londýn - Zbraně pocházející z východní a střední Evropy tvoří třetinu arzenálu teroristické…

Seehofer si pochvaluje usmíření mezi Českem a Bavorskem

16.12.2017 11:51 Berlín - Končící bavorský premiér Horst Seehofer dnes jako jeden z úspěchů posledních let vyzdvihl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama