Kiska dostal přes prsty. Musí jmenovat ústavní soudce, přikázala mu justice

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska musí jmenovat nové ústavní soudce. Spor začal už v roce 2014, kdy Kiska odmítl pět ze šesti kandidátů, které schválil parlament. Později nevybral ani z dalších dvou kandidátů, kterými byli poslanci vládních sociálních demokratů premiéra Roberta Fica.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Kiska, slovenský prezident

Kiska své rozhodnutí zdůvodňoval nedostatečnou odbornou způsobilostí kandidátů. Prezident SR se kvůli tomu dostal do konfliktu již s předchozí jednobarevnou Ficovou vládou.

"Prezident u kandidátů založil svá rozhodnutí o jejich nejmenování na pochybnostech o jejich schopnosti vykonávat funkci soudce ústavního soudu způsobem, který nebude v rozporu s posláním ústavního soudu. Tedy na požadavku, který z ústavního textu nevyplývá," uvedl dnes slovenský ústavní soud. Dodal, že s ohledem na právní řád neobstojí například zdůvodnění prezidenta, že kandidáti na ústavní soudce neprojevili zájem o ústavní právo.

Ústavní soud zároveň vrátil do procesu jmenování nejen zmiňovanou pětici kandidátů na ústavní soudce, ale i další dva kandidáty, kteří ústavní stížnost proti rozhodnutí prezidenta nepodali.

"Senát ústavního soudu se rozhodl vyřešit tuto výjimečnou situaci tak, že vrátí situaci jmenování na úplný začátek. Všichni kandidáti navržení prezidentovi Národní radou od roku 2014 zůstávají kandidáty na soudcovskou funkci," řekl ve zdůvodnění verdiktu soudce ústavního soudu.

Podle ústavního soudu je prezident povinen vybrat ústavní soudce z předložených kandidátů, jež splňují ústavou dané předpoklady na výkon funkce. "Prezident je návrhem (parlamentu) vázán a volnou ruku má jen ve výběru v rámci navržené skupiny kandidátů," uvedl soud.

K jmenování ústavních soudců z původně odmítnutých kandidátů Kisku nepřímo vybídl předseda parlamentu a šéf koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko. "Neexistuje důvod k tomu, aby soudci nebyli vybráni. Není prostor na subjektivní pocity," řekl Danko novinářům.

Ústavní soud ve věci stížností pěti kandidátů rozhodl, že postupem prezidenta byla porušena jejich práva na přístup k voleným a jiným funkcím za stejných podmínek.

Podle ústavy sněmovna předkládá prezidentovi dvojnásobný počet kandidátů, než je volných míst ústavních soudců. V současnosti ústavnímu soudu chybí tři soudci, aby dosáhl plného stavu 13 soudců.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Herec Willy Toledo je vyšetřován kvůli urážce náboženského cítění

23.05.2018 04:27 Madrid - Španělský herec Javier Bardem kritizoval místní justici za to, že předvolala k soudu jeho…

Konec rasismu a odporu k migraci? Jsme na kritické křižovatce, varuje…

23.05.2018 00:01 NÁZOR - Královská svatba ve Velké Británii byla velmi inkluzívní, zatímco brexit chce zavírat,…

Bulharsko neplní kritéria pro přijmutí eura, tvrdí EK

22.05.2018 21:53 Brusel - Bulharsko, které doufá v brzké zavedení eura, ještě neplní veškerá kritéria nutná pro…

Šéf Facebooku se v EP omluvil, že se jeho firma málo bránila zneužívání

22.05.2018 21:09 Aktualizováno Brusel - Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se dnes vpodvečer v Bruselu na setkání s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama