Z europoslance Jobbiku se vyklubal špión. Zazněla vážná obvinění, donášel i Rusku

Budapešť - Europoslanec za maďarskou krajně pravicovou stranu Jobbik byl obžalován ze špionáže proti Evropské unii a z dalších trestných činů. Béla Kovács, který veškerá obvinění odmítá, je vyšetřován na svobodě. Stejně tak i další tři spoluobžalovaní.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sídlo Evropského parlamentu

Radikální nacionalistický politik je obžalován z výzvědné činnosti prováděné v institucích Evropské unie, ze způsobení značné finanční škody a rovněž z používání falešných dokumentů. Podle agentury MTI o tom dnes informoval šéf vyšetřovatelů maďarské prokuratury Imre Keresztes. Škodu 21.076 eur (přes 540.000 Kč) způsobil Kovács fiktivním zaměstnávání stážistů v EP v letech 2012 a 2013.

Keresztes připomněl, že úřad na ochranu ústavy v dubnu 2014 Kovácse obvinil ze špionáže v institucích EU. Na základě této zprávy maďarská prokuratura o měsíc později požádala Evropský parlament, aby Kovácse zbavil imunity. EP v říjnu následujícího roku této žádosti vyhověl. I potom byl politik důvodně podezřelý, že ve výzvědné činnosti ve prospěch cizího státu pokračoval.

Maďarské úřady Kovácse podezřívají také ze špionáže pro Rusko. První informace o kontaktech tohoto politika se členy ruských zpravodajských služeb pocházejí z roku 2010. Pravidelně se prý stýkal s ruskými diplomaty a každý měsíc jezdil do Moskvy. Agentura AP napsala, že Kovács dlouhou dobu v Rusku studoval a také pracoval.

Kovács veškerá obvinění odmítá. Dnešní oznámení prokuratury podle AP přivítal jako příležitost očistit své jméno u soudu a zároveň oznámil, že ze strany Jobbik vystupuje. Na svém facebookovém účtu obvinil vládnoucí stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, že jeho kauzu zneužívá k útokům na Jobbik. "Nechci, aby nepodložená obvinění vůči mé osobě a soudní řízení ztížily vítězství Jobikku ve volbách v roce 2018," napsal.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf NATO tlačí na Česko? Stav ekonomiky umožňuje dávát víc na obranu, řekl

22.03.2018 14:55 Brusel - Ekonomický růst a stav veřejných financí Česka jsou podle generálního tajemníka NATO…

Spojování ČR s novičokem? Rusko lže, prohlásil Babiš v centrále NATO

22.03.2018 14:51 Aktualizováno Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš dnes zavítal do centrály NATO v Brusel. Označil za lež…

"Případ pro Poirota". Londýn měl zásoby novičoku, naznačil ruský…

22.03.2018 14:37 Londýn - Diplomatická válka kvůli kauze Skripal mezi Londýnem a Moskvou nebere konce. Ruský…

Pomsta Libyjců za bombardování? Obviněný Sarkozy se rozkřikuje, prý je…

22.03.2018 14:04 Paříž - Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy řekl, že obvinění z nezákonného financování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama