Francouzský policista vrazil facku do tváře uprchlíkovi, odsedí si šest měsíců

Calais - Zákony platí pro všechny a ani policista ve službě toho není ušetřen. Během nepokojích ve francouzském přístavním městě Calais měl člen bezpečnostních složek uštědřit jednomu z uprchlíků facku, soud ho za toto chování nyní poslal na šest měsíců za mříže. Trest přichází poté, co se na veřejnosti objevily nepokoje, kdy demonstranti obviňovali policii z toho, že se chová vůči migrantům příliš násilně.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Francouzská policie

Policistovi právníci trvají na tom, že uštědřená rána byla obrannou reakcí na člověka, který se choval naštvaně. Nicméně soud v Boulogne-sur-Mer pohlíží na incident, který se odehrál minulý rok v létě v Calais, poněkud odlišně a trvá na tom, že šestiměsíční trest je přiměřený.

Čtyřicetiletý policista se měl násilí dopustit v místnosti, kde s uprchlíkem čekali, až budou moci předstoupit před soud, kde se rozhodne o tom, kam bude běženec umístěn. Člen hraniční stráže měl uprchlíkovi uštědřit ránu, když se v místnosti nacházel i soudní úředník, který nakonec svědčil v jeho neprospěch.

"Byl to nešťastný akt ochrany, nechtěl ho zranit," řekl policistův právník Antoine Deguines. "Ten člověk (uprchlík) byl velice rozrušený a stále se zvedal, nechtěl se uklidnit a vykazoval známky agrese," tvrdí advokát. Policista, jehož jméno nebylo zveřejněno, dostal i pětiletý zákaz nošení zbraně a dva roky nesmí do služby.

Rozhodnutí soudu bylo zveřejněné poté, co veřejnost hlasitě protestovala proti tomu, že francouzští policisté měli použít nepřiměřené násilí vůči uprchlíkům. Trest má tak být zároveň i odstrašujícím příkladem. Policisté v Calais se mají údajně dopouštět šikany na uprchlících ve snaze je donutit, aby opustili ulice města a přešli do nově postavených azylových center.

Calais je přístavní město na severu Francie, kde loni došlo k demolici takzvané "Džungle". To byl ilegální tábor migrantů, kteří ve městě čekali na příležitost dostat se do Velké Británie. I když byl tábor srovnán se zemí a v okolí se vybudovaly ubytovací zařízení, stovky migrantů stále přespává v ulicích.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety KLDR zasáhnou i střední Evropu? Německá rozvědka má obavy

18.03.2018 21:49 Aktualizováno Berlín - Spolková zpravodajská služba sice pozitivně vyhodnotila nedávná vyjednávání mezi Severní a…

Otrava Novičokem? Ruský diplomat upozornil na podezřelou věc

18.03.2018 21:14 Aktualizováno Londýn - Šéf britské diplomacie Boris Johnson trvá na svém a zopakoval, že stopa z vyšetřování…

Putin drtivě vyhrál volby, na Krymu získal dokonce 92 procent hlasů

18.03.2018 20:33 Aktualizováno Moskva - Šéf Kremlu Vladimir Putin dnes podle očekávání s přehledem obhájil už v prvním kole…

Puigdemont lituje, že po katalánském referendu zaváhal. Madridu padl do…

18.03.2018 20:18 Aktualizováno Ženeva/Barcelona - Katalánský expremiér Carles Puigdemont lituje, že odložil vyhlášení nezávislosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama