Francouzský policista vrazil facku do tváře uprchlíkovi, odsedí si šest měsíců

Calais - Zákony platí pro všechny a ani policista ve službě toho není ušetřen. Během nepokojích ve francouzském přístavním městě Calais měl člen bezpečnostních složek uštědřit jednomu z uprchlíků facku, soud ho za toto chování nyní poslal na šest měsíců za mříže. Trest přichází poté, co se na veřejnosti objevily nepokoje, kdy demonstranti obviňovali policii z toho, že se chová vůči migrantům příliš násilně.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Francouzská policie

Policistovi právníci trvají na tom, že uštědřená rána byla obrannou reakcí na člověka, který se choval naštvaně. Nicméně soud v Boulogne-sur-Mer pohlíží na incident, který se odehrál minulý rok v létě v Calais, poněkud odlišně a trvá na tom, že šestiměsíční trest je přiměřený.

Čtyřicetiletý policista se měl násilí dopustit v místnosti, kde s uprchlíkem čekali, až budou moci předstoupit před soud, kde se rozhodne o tom, kam bude běženec umístěn. Člen hraniční stráže měl uprchlíkovi uštědřit ránu, když se v místnosti nacházel i soudní úředník, který nakonec svědčil v jeho neprospěch.

"Byl to nešťastný akt ochrany, nechtěl ho zranit," řekl policistův právník Antoine Deguines. "Ten člověk (uprchlík) byl velice rozrušený a stále se zvedal, nechtěl se uklidnit a vykazoval známky agrese," tvrdí advokát. Policista, jehož jméno nebylo zveřejněno, dostal i pětiletý zákaz nošení zbraně a dva roky nesmí do služby.

Rozhodnutí soudu bylo zveřejněné poté, co veřejnost hlasitě protestovala proti tomu, že francouzští policisté měli použít nepřiměřené násilí vůči uprchlíkům. Trest má tak být zároveň i odstrašujícím příkladem. Policisté v Calais se mají údajně dopouštět šikany na uprchlících ve snaze je donutit, aby opustili ulice města a přešli do nově postavených azylových center.

Calais je přístavní město na severu Francie, kde loni došlo k demolici takzvané "Džungle". To byl ilegální tábor migrantů, kteří ve městě čekali na příležitost dostat se do Velké Británie. I když byl tábor srovnán se zemí a v okolí se vybudovaly ubytovací zařízení, stovky migrantů stále přespává v ulicích.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kurz sestavil novou vládu, bude prý proevropská

16.12.2017 17:11 Vídeň - Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil…

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Kdo podporuje teroristy? Zbraně IS mají podivný původ

16.12.2017 12:01 Aktualizováno Londýn - Zbraně pocházející z východní a střední Evropy tvoří třetinu arzenálu teroristické…

Seehofer si pochvaluje usmíření mezi Českem a Bavorskem

16.12.2017 11:51 Berlín - Končící bavorský premiér Horst Seehofer dnes jako jeden z úspěchů posledních let vyzdvihl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama